۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۸
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 83830327
۱۲ نفر

برچسب‌ها

توانمندی دختران را باور کنیم

یزد- ایرنا- سال ۱۳۸۵ رویدادی تأثیرگذار برای دختران کشورمان اتفاق افتاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس پیشنهاد فرهنگسرای دختران، روز مبارک تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، کریمه اهل بیت را به عنوان روز ملی دختران تصویب کرد.

بدون تردید، توجه به اهمیت و ضرورت این روز و فرصت های آن، همچنین دقت به وضعیت دختران در جامعه که برای اصلاح و بهبود آن به عزم و اهتمام ملی نیاز است، می تواند از روز ملی دختران، فرصتی مغتنم برای کار جمعی در مورد دختران بسازد که زمینه های حرکت های بزرگ و تغییر و تحولات درخشان برای توسعه و بهبود زندگی دختران را فراهم نماید.

این فرصتی است که شاید لازم بود خیلی پیش از اینها اتفاق می افتاد و اکنون که زمینه آن فراهم شده است، بی توجهی به آن، با توجه به سرعت تحولات حوزه مسائل زنان و دختران، ممکن است زیان های فرهنگی اجتماعی بزرگی را به همراه داشته باشد.

رییس مرکز صدای مشاور بهزیستی استان یزد در این زمینه گفت: نقش‌آفرینی عمیق و ارزشمند دختران در جامعه نیاز به فضاسازی سالم و باور داشتن توانمندی‌های آنها دارد.و خارج شدن از حالت سنتی هستند.

محمد علی صادقی پور عصر دوشنبه به مناسبت روز دختر در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر از دیدگاه عام زنها و دختران با داشتن نقش آفرینی اجتماعی درحال پیدا کردن جایگاه بهتری درجامعه

وی با اشاره به اینکه این گذار می‌تواند همراه با تبعات منفی نیز باشد تصریح کرد: از دیدگاه خاص نیز بانوان واقعا نقش آفرینی بیشتری نسبت به زمان گذشته دارند و در این میان دختران با وجود نقش‌آفرینی بیشتر ، حضورشان در جامعه گاهی حالت عصیان به خود می‌گیرد.

این مسئول اظهار داشت : به عنوان مثال استفاده دختران از فضای مجازی بیشتر از آنکه بتواند به قابلیت رشد آنها کمک کند به عنوان فضایی برای آنها مطرح است که عنوان کنند این فضا را دارند.

وی ادامه داد : وقتی ما به عنوان پدر و مادر ، رسانه ، تشکل مردمی به بچه‌ها و دختران خود هیچ آموزشی را نداده‌ایم و ظرفیتی برای آنها مهیا نکرده‌ایم چگونه از آنها می‌توانیم انتظار داشته‌باشیم که نقش‌های واقعی‌تری را در جامعه داشته ‌باشند.

صادقی پور در ادامه به  لزوم ارائه آموزش برای توانمندسازی دختران ، ایجاد بسترهای مناسب  و فضاهای سالم برای آنها ، تغییر ذهنیت‌ها  و  پرهیز از نگاه‌های جنسیتی  به این قشر ارزشمند جامعه اشاره کرد.

رییس مرکز صدای مشاور بهزیستی استان یزد با گرامی داشت روز دختر به پدران نیز توصیه کرد حضور همراه با دختران خود را در شهر بیشتر کنند تا چهره شهر به واسطه این حضور زیبا تغییر کند.  معاون امور بانوان فرمانداری میبد هم اهدای جوایز به ۱۰۰ نفر از دختران میبد که درحوزه‌های مختلف هنری و آموزشی مقام‌هایی را کسب کرده‌اند به مناسبت روز دختر اشاره کرد و برگزاری کلاسهای فرهنگی و آموزشی در سطح شهر را یادآور شد.

کبری خواجه‌پور با اشاره به لزوم برگزاری نشستی با حضور نمایندگان ادارات و محله‌های شهر برای بررسی مشکلات بانوان در سطح شهر تصریح کرد: اگر خانواده‌ها درخواست دهند در هر محله‌ای از شهر کلاسهای آموزشی دایر می‌شود.

مسوول حوزه فرهنگی شهرداری میبد هم از دیدار از مرکز نگهداری دختران سایبان دریا و اهدای جوایز و تقدیر از دختران نخبه شهرستان خبر داد.

سمیه مرادی همچنین برگزاری مسابقات ورزشی با هماهنگی اداره ورزش و جوانان شهرستان را نیز به مناسبت روز دختر از سوی شهرداری میبد یادآور شد.

سالروز ولادت حضرت معصومه (س) به نام روز دختر نامگذاری شده تا مقام این قشر از جامعه ارج نهاده ‌شود.

سالهای ابتدایی زندگی این قشر جامعه با بازیهای کودکانه ، در آغوش گرفتن عروسک و خاله‌بازی می‌گذرد و به مرور زمان که بزرگتر می‌شوند به زیورآلات علاقمند هستند و دیگر گرفتن شیرینی و هدیه‌های کوچک به مناسبت روز تولد و روز دختر  از دست پدر و مادر و اطرافیان آنها را شاد نمی‌کند.

دختران بزرگتر که می‌شوند رویاهای بزرگتری هم دارند و نیاز به فضا برای حضور در جامعه و نقش آفرینی دارند.

نرگس ظهوری دختر ۱۸ ساله‌ای است که از کیک تولد که پدرش برای او خریده و همچنین گرفتن طلا از دست پدرش به مناسبت روز تولد و روز دختر می‌گوید.  

او به حجاب اهمیت زیادی می‌دهد و از هم سن و سالهای خود می‌خواهد تا به حجاب ارزش نهند و آن را رعایت کنند.

وی به شرکت در کلاس‌های هنری و ورزشی که از طرف مدرسه و یا در ایام تابستان در سطح شهر برگزار می‌شود وهمچنین عدم برگزاری کلاسهای تست برای رشته حسابداری اشاره کرد.

سحر آذری دختر ۱۱ ساله‌ای است که گرفتن هدیه به مناسبت روز دختر او را شاد می‌کند.

وی همچنین از گرفتن شیرینی و گل از دست معلمان در روز دختر گفت.

ساجده محمدی مادر وی به نبود سرگرمی برای دختران و همچنین عدم وجود امکانات ورزشی و برگزاری کلاسهای آموزشی و هنری در محله بیده اشاره کرد و افزود : ما برای شرکت دادن بچه های خود در کلاسهای آموزشی باید به محله‌های دیگر شهر برویم.

یکی از بانوان که خواست نامش برده نشود به برگزاری کلاس‌های آموزشی  و هنری در سطح شهر اشاره کرد که دور از محل سکونت آنها هست و وی خود دخترش را با وسیله نقلیه‌ای که دارد به کلاس می‌برد.

وی که از تکراری بودن روزها که باعث افسردگی می‌شود گلایه کرد و از مسوولان خواست برگزاری برنامه های فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر اطلاع رسانی کنند.

روز دختر روزی است که در حال حاضر دختران در فضای مجازی آن را به هم تبریک گفته و برای هم گل می‌فرستند.

این روز روزی است که علی رغم اینکه مورد توجه قرار می‌گیرد خبر دادن در آن از فراهم کردن بسترهای لازم و فضاسازی برای نقش‌آفرینی  دختران به عنوان بهترین هدیه از سوی مسوولان شهر و استان و کشور است.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =