دیدبان حقوق بشر فرانسه: پاریس باید با تبعیض سیستماتیک مقابله کند

تهران – ایرنا – دیدبان حقوق بشر فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که مقام‌های این کشور باید برای توقف تبعیض نژادی که به اصلی سیستماتیک در جامعه فرانسه تبدیل شده است، اقدام کنند.

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، آژانس مدافع حقوق بشر دولت فرانسه به رهبری «ژاک توبون» وزیر اسبق دادگستری این کشور در گزارش جدیدی اعلام کرد: افرادی با اصالت خارجی از دسترسی به اشتغال و مسکن محرومند.

در گزارش این نهاد آمده است: این افراد بیش از سایرین در معرض بیکاری، فقر، شرایط بد اسکان، کنترل از سوی پلیس، وضعیت سلامت ضعیف و نابرابری آموزشی قرار دارند.

این گزارش درحالی منتشر شد که فرانسه صحنه تجمعاتی در اعتراض به نژادپرستی است. اعتراض های فرانسه درپی تجمعات اعتراضی آمریکا در مخالفت با قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست این کشور به دست پلیس سفیدپوست ایالات متحده به راه افتاده است.

توبون گفت: تبعیض نتیجه پاسخ های انفرادی و عملکرد مدیران منابع انسانی نیست که از استخدام سیاهپوستان یا اعراب خودداری می کنند، بلکه کل سیستم را باید مسئول دانست.

وی خواستار ایجاد یک سازمان ناظر بر تبعیض شد تا موارد گزارش شده با سند و مدرک ثبت شود.

وی تاکید کرد که مقام های قضایی باید شرایط اثبات موارد تبعیض در دادگاه ها را تسهیل کنند و تضمین دهند که مجازات ها، واقعا بازدارنده است.

توبون پیشتر نیز درمورد بحران اعتماد مردمی به نیروهای امنیتی فرانسه هشدار داده بود.

نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ از سوی مرکز ملی فرانسه برای تحقیقات علمی انجام شد، نشان داد که مدارک سیاهپوستان ۱۱.۵ بار بیش از سفیدپوستان توسط پلیس کنترل می شود و این کنترل گری برای اعراب هفت برابر بیش از سفیدان است.

در همین حال، جمع آوری اطلاعات در مورد نژاد، قومیت و عقاید سیاسی و مذهبی افراد از سال ۱۹۷۸ در فرانسه ممنوع شده است.

منتقدان می گویند این سیاست که با تاکید بر برابری دربرابر قانون اعمال می شود، مانع از درک بهتر نابرابری هایی است که بسیاری از شهروندان با آن مواجهند.

اعتراض های گسترده ضدنژادپرستی در آمریکا و دیگر کشورهای جهان از زمان قتل جورج فلوید آغاز شد. درک شووین افسر پلیس سابق آمریکا با قرار دادن زانوی خود روی گردن فلوید و فشار بر آن، باعث قتل وی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =