مذاکرات روسیه و آمریکا درباره تسلیحات هسته‌ای با گارد بسته

لندن – ایرنا – مذاکرات نمایندگان آمریکا و روسیه درباره تسلیحات هسته‌ای دو کشور پس از یک سال وقفه امروز (دوشنبه) با گارد بسته دو طرف در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

در این مذاکرات «مارشال بیلینگزلی» فرستاده ویژه دونالد ترامپ در امور کنترل سلاح و "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امورخارجه روسیه حضور دارند.

دو طرف اظهارنظرهای محافظه‌کارانه‌ای را پیش از آغاز مذاکرات مطرح کردند. بیلینگزلی در پاسخ به سووال خبرنگار رویترز که پرسید انتظار شما از نتیجه  مذاکرات چه خواهد بود؟ گفت؛ باید منتظر ماند و دید چه می‌شود. ریابکوف هم در اظهار نظر مشابهی افزود؛ ما همواره امیدوار هستیم.

انتظار می‌رود رایزنی‌های روسیه و آمریکا در وین که تا فردا (سه‌شنبه) ادامه دارد، با تمرکز بر سرنوشت پیمان استارت جدید باشد. این آخرین توافق کنترل تسلیحاتی بین دو قدرت اتمی است که فوریه (بهمن/اسفند) ۲۰۲۱ منقضی می‌شود.

چین که گمان می‌رود زرادخانه اتمی کوچکتری نسبت به آمریکا و روسیه داشته باشد، پیشتر دعوت برای حضور در این نشست مشترک را رد کرده و امیدواری‌های واشنگتن را برای سه‌جانبه کردن توافق استارت جدید نقش بر آب کرد.

بیلینگزلی در همین رابطه در توئیتی نوشت؛ چین در این مذاکرات که اوایل امروز (دوشنبه) در وین برگزار شد، حضور نیافت. پکن هنوز خودش را پشت دیوار بزرگ رازداری پنهان می‌کند. با وجود این‌، ما با روسیه گفت‌وگو می‌کنیم.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین چندی پیش تصریح کرد؛ هنوز زمان مناسب برای مشارکت چین در مذاکرات خلع سلاح نرسیده است.

به گزارش گاردین؛ مقام‌های آمریکایی خواهان دست‌یابی به توافق گسترده‌تری با روسیه هستند که تسلیحات غیر-راهبردی را هم شامل شود. اما به نوشته این روزنامه انگلیسی، چنین دستاوردی مستلزم سال‌ها مذاکره میان دو کشور خواهد بود.

از سویی اگر توافق موجود منقضی شود، برای اولین بار در طول نیم قرن گذشته منعی در خصوص گسترش تسلیحات هسته‌ای برای دو کشور وجود نخواهد داشت.

کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا امیدوارند که واشنگتن با تمدید پیمان استارت جدید موافقت کنند. اما بیلینگزلی چندی پیش در نشست شورای آتلانتیک شمالی چندان رغبتی به این مساله نشان نداد. 

این مساله به ویژه پس از اعلام تمایل ترامپ برای خروج از پیمان موسوم به «آسمان‌های باز»، با ادعای افزایش نگرانی نسبت به نقض توافقنامه کنترل تسلیحات توسط مسکو موجب نگرانی متحدان آمریکا شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =