استفاده از قانون توافق مالیاتی در آذربایجان‌غربی امسال به ۹۰ درصد می‌رسد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه قانون توافق مالیاتی در راستای کمک به مودیان و کاهش دغدغه‌های آنان اجرایی می‌شود، گفت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم که حدود ۹۰ درصد مودیان از این روش ساده برای پرداخت مالیات بهره ببرند.

حسن کوماسی روز دوشنبه در  دیدار با رییس اتاق اصناف ارومیه که به مناسبت روز ملی اصناف برگزار شد، افزود: امکان بهره مندی صاحبان مشاغل از تسهیلات ناشی از تبصره ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم در خصوص مالیات مقطوع در سال جاری ، ۲ برابر سال گذشته خواهد بود.

وی اضافه کرد: با مصوبه سران قوا، صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال گذشته حداکثر ۶۰ برابر معافیت قانونی شامل حدود ۱۹ میلیارد ریال باشد، می توانند از تسهیلات مالیات مقطوع استفاده کنند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی بیان کرد: این میزان بیش از ۲ برابر سقف تعیین شده در سال گذشته است و  امسال مؤدیان بیشتری می توانند از این امکان سازمان مالیاتی برای قطعی سازی سریع، به صرفه و آسان پرونده های مالیاتی خود بهره ببرند.

کوماسی ادامه داد: یکی از شروط استفاده از مزایای مالیات مقطوع سال ۱۳۹۸، قطعیت مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ است، از این رو بهتر است مؤدیان مالیاتی در فرصتی که به خاطر تمدید ۲ ماهه مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ تا پایان مرداد ماه در اختیار دارند، به تدریج نسبت به قطعی سازی مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ خود اقدام کنند.

طبق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروههایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ۱۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون باشد، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مؤدیان را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول کند.

در مواردی که مؤدی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.

حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم‌شده در موعد مقرر نخواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =