نماینده مجلس: قطعنامه شورای حکام جنبه حقوقی ندارد

تبریز - ایرنا - سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به قطعنامه شورای حکام در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران با بیان این‌که هدف آمریکا و اروپا از مذاکره، اعمال محدودیت‌های جدید بر ایران است، گفت: قطعنامه شورای حکام آژانس جنبه حقوقی ندارد.

محمدحسین فرهنگی روز دوشنبه در نطق علنی خود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اثبات حسن‌نیت ایران در برجام و همکاری با آژانس، اظهار کرد: شورای حکام تحت تاثیر آمریکا و اروپایی‌ها علیه ایران قطعنامه صادر کردند.

 نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران موضوعاتی را در گذشته ذیل قرارداد برجام پذیرفته و حسن‌نیت خود را اثبات کرده است اما در نهایت مشخص شد که طرف مقابل نه تنها دنبال اثبات حسن‌نیت نیست بلکه آشکارا خلاف قوانین رفتار می‌کند.

فرهنگی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران پروتکل الحاقی را پذیرفته و طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمام همکاری را طبق برجام داشته است، از این‌رو شورای حکام تحت تاثیر آمریکا و اروپایی‌ها اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی انجام داد.

وی تاکید کرد: کشورهایی که عضو ان پی تی نیستند و پروتکل الحاقی را نپذیرفتند، نمی‌توانند به موجب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به جمهوری اسلامی که داوطلبانه عضو ان پی تی شده و پروتکل الحاقی را پذیرفته، فشار بیاورند.

فرهنگی یادآور شد: از سوی دیگر قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جنبه حقوقی در سطح بین‌الملل ندارد و بیشتر شبیه یک طنز در فضای بین‌المللی است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آمریکا و اروپایی‌ها نگران نفوذ ایران در منطقه هستند، هرچند آشکارا هم با این موضوع مقابله می‌کنند اما می‌خواهند با مذاکره جدید محدودیت‌های بیشتری برای ایران ایجاد کنند، حال آنکه مذاکره در این فضا دیگر معنا ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =