چین از قطعنامه ای که باعث افزایش تنش شود حمایت نمی کند

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تصویب «قطعنامه ضد ایرانی هیات حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای» گفت که کشورش از قطنامه ای که باعث افزایش تنش ها شود حمایت نمی کند.

به گزارش ایرنا «جائو لیجیان» روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن افزود: چین همواره از سیاسی کاری بیزار است و از آژانس انرژی اتمی می خواهد در مورد پرونده هسته ای ایران «بدون جانبداری» عمل کند.

وی ادامه داد: «از آژانس انرژی هسته ای انتظار می رود با رویکردی عینی، حرفه ای و بی طرفانه از فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران حمایت کند».

این مقام چینی با اشاره به اینکه ایران به «روشنی» آمادگی خود را برای حل مساله هسته ایش از طریق گفت و گو با آژانس ابراز داشته است گفت: «در چنین شرایطی،  چین هیچ مصوبه ای را که موجب تشدید درگیری ها و تنش شود، تصویب نمی کند».

او اظهار امیدواری کرد که همه طرف های ذیربط بتوانند آرامش و خویشتنداری خود را حفظ کنند و از ایران و آژانس انرژی هسته ای برای حل و فصل اختلافات از طریق گفت و گو و همکاری پشتیبانی کنند.

جائو، دیدگاه چین را در مورد موضوع هسته ای ایران، «حفظ برجام، حمایت از چند جانبه گرایی، حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه و حفظ نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی» عنوان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد: «ما مایل به ادامه همکاری با طرف های ذیربط هستیم تا تلاش های بی وقفه ای را برای پیشبرد حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران انجام دهیم».

قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به‌رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا خواسته‌اند ایران به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

تاکید چین بر اجرای جامع برجام

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «چین همیشه معتقد است که حفظ و اجرای توافق جامع هسته ای ایران (برجام) تنها راه صحیح برای حل مسئله هسته ای ایران است».

این مقام وزارت خارجه چین به نامه «وانگ یی» وزیر امور خارجه کشورش به دبیرکل سازمان ملل متحد و ریاست دوره ای شورای امنیت اشاره کرد و گفت: وانگ یی در این نامه تاکید کرده است که کلیه مفاد قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت از جمله قسمت مربوط به موضوع تحریم تسلیحاتی باید با دقت به اجرا گذاشته شود.

به گفته جائو، عضو شورای دولتی چین و وزیر امور خارجه این کشور در این نامه آورده است: توافقنامه برجام در مورد مساله هسته‌ای ایران با قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل منطبق است و نتیجه مهم دیپلماسی چند جانبه و عنصر اصلی سیستم منع گسترش سلاح های هسته ای بین المللی به شمار می آید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین از ایالات متحده خواست که از «تحریم های یک جانبه و مدیریت درازدستانه»  که هیچ پایه و اساسی در حقوق بین المللی ندارد صرف نظر کند و به مسیر صحیح یعنی پیروی از برجام و قطعنامه شورای امنیت بازگردد و به اتفاق طرف های دیگر، برای حفظ سیستم بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و ثبات خاورمیانه تلاش کند.

وی با بیان اینکه سایر اعضای امضا کننده برجام باید اقدامات موثری برای ایجاد تعادل میان حقوق و تعهدات توافق جامع انجام دهند گفت: آمریکا با خروج از برجام، دیگر بخشی از این توافقنامه نیست و حق ندارد از شورای امنیت بخواهد ساز و کار مبنی بر "ازسرگیری سریع تحریم‌ها" را فعال کند.

این مقام وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: با توجه به اینکه «استراتژی فشار شدید بر ایران» به رفع نگرانی همه طرف ها در مورد مساله هسته ای ایران کمک نخواهد کرد تلاش یک جانبه برای راه اندازی مکانیسم «بازگشت سریع تحریم ها» توسط شورای امنیت، باعث ایجاد عواقب جدی خواهد شد که خلاف تلاش ها برای حفظ توافق جامع است.

جائو اظهار کرد: چین مایل به همکاری با جامعه جهانی از جمله اتحادیه اروپا برای پیروی از توافق جامع هسته ای ایران و قطعنامه های شورای امنیت، حفظ چند جانبه گرایی و ترویج راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران است در عین حال ما همچنین از حقوق و منافع مشروع خود محافظت خواهیم کرد.


استانداردهای دوگانه کانادا در «استقلال قضایی»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صدور حکم جاسوسی برای دو شهروند کانادایی در چین اظهار کرد این پرونده هیچ ربطی به مساله دادگاه خانم "منگ وانجو" مدیر ارشد مالی شرکت هواوی در کانادا ندارد.

جائو در واکنش به سخنان مقامات کانادایی علیه چین در ارتباط با این پرونده گفت: اظهارات نادرست اخیر کانادا به وضوح نشان می دهد که مساله به اصطلاح "استقلال قضایی" کانادا کاملاً مبتنی بر معیارهای دوگانه است.

وی تصریح کرد: این دو شهروند کانادایی طبق قانون به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی چین توسط مقامات کشور دستگیر و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند وزارت دادگستری چین به طور مستقل پرونده ها را طبق قانون رسیدگی می کند و همچنین از حقوق قانونی شهروندان کانادایی که در بالا به آنها اشاره شد حمایت می کند.


پمپئو انتشار «ویروس سیاسی» را متوقف کند

این مقام وزارت خارجه چین در ادامه با رد اتهامات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه پکن به وزیر خارجه آمریکا توصیه کرد انتشار «ویروس سیاسی» را متوقف کند.

وی هدف پمپئو از انتشار اطلاعات غلط در مورد ویروس کرونا را «ایجاد شکاف میان چین و کشورهای دیگر» اعلام کرد و گفت: سخنان پمپئو نه تنها با حقایق و هنجارهای اساسی روابط بین‌الملل در تضاد است بلکه تعصبات ذهنی و عقیدتی وی را که مربوط به دوران جنگ سرد است، نشان می دهد.

پیوستن چین به پیمان تجارت اسلحه 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با اشاره به تصویب پیوستن چین به پیمان تجارت تسلیحات در کنگره ملی خلق چین گفت که کشورش پس از طی مراحل قانونی داخلی، نامه پیوستن خود به این پیمان بین المللی را در اسرع وقت از طریق مجرای دیپلماتیک به دبیرکل سازمان ملل اعلام می کند.

وی با اشاره به اینکه چین همواره به مشکلات ناشی از انتقال غیرقانونی و سوء استفاده از تجارت اسلحه اهمیت زیادی داده است گفت: چین از «پیمان تجارت اسلحه»  حمایت می کند و از اتخاذ اقدامات لازم برای تنظیم تجارت بین المللی اسلحه و مبارزه با انتقال غیرقانونی اسلحه حمایت می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =