سرمایه‌گذاری ۲۶۵ هزار میلیارد ریالی ایدرو در مناطق محروم

تهران- ایرنا- رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی برآورد شده برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای مصوب ایدرو در مناطق محروم کشور بیش از ۲۶۵ هزار میلیارد ریال با پیش‌بینی اشتغال مستقیم ۱۱ هزار نفر است.

به گزارش روز دوشنبه ایدرو، «امیر بیات ترک» با بیان اینکه توزیع پراکندگی بیش از ۸۰ درصد طرح‌های مصوب این سازمان در مناطق محروم است، افزود: تسریع در اجرای این طرح ها در سال جهش تولید اولویت جدی ایدرو است.

به گفته معاون وزیر صنعت، طرح‌های مصوب ایدرو در مناطق محروم که در سطوح مختلف اعم از مراحل مقدماتی یا اجرایی نهایی هستند، با سرمایه‌گذاری مشترک این سازمان و بخش‌های غیردولتی تعریف شده است.

بیات، این شرایط را فرصتی مناسب برای بهره مندی بخش‌های چابک و غیردولتی از توان فنی تخصصی سازمان‌های توسعه ای در ایجاد زیرساخت‌های تولید در مناطق محروم برشمرد.

وی، مزیت دیگر این همکاری برای سرمایه‌گذاران شریک ایدرو را امکان بهره‌مندی از تسهیلات ارزی و ریالی پیش‌بینی شده در بند الف تبصره (چهار) ردیف (۱۰) قانون بودجه کل کشور عنوان کرد.

به گفته رییس هیات عامل ایدرو، از آنجا که در قانون بودجه امسال به بانک‌های تخصصی و تجاری اجازه داده شده در طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای متعلق به سازمان‌های توسعه‌ای همچون ایدرو با اولویت مناطق محروم (که مشارکت ۵۱ درصد یا بیشتر بخش‌های خصوصی و تعاونی را دارا است)، تسهیلات ارزی و ریالی پرداخت کنند، از این رو مشارکت سرمایه‌گذاران این بخش‌ها در طرح‌های سازمان‌های توسعه‌ای، فرصت بهره‌مندی از این تسهیلات را برای فعالان حوزه تولید به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ایدرو همه سهام خود در این گونه طرح‌ها را حداکثر سه سال پس از بهره برداری طبق قانون به بخش خصوصی یا تعاونی واگذار می‌کند، ابراز امیدواری کرد بانک‌های تجاری و تخصصی درخصوص اجرای تبصره (چهار) ردیف (۱۰) قانون بودجه کل کشور از محل منابع در اختیار، حداکثر همگامی و پشتیبانی برای اعطای تسهیلات ارزی و ریالی به طرح‌های توسعه‌ای زیربنایی و سازمان‌های توسعه‌ای بخش صنعت و معدن را داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =