۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 750
کد خبر: 83830023
۰ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه: استعدادهای بخش بسطام نادیده گرفته شده است

شاهرود - ایرنا - امام جمعه بسطام گفت : این بخش از استعدادهای بسیار زیادی در بخش های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است که شکوفا شدن آن ها نیازمند رسیدگی بیشتر مسوولان استان سمنان و شهرستان شاهرود است.

حجت الاسلام  سیدعلی  رضوی روز  دوشنبه در نشست شورای اداری  بخش بسطام افزود : تا کنون به شایستگی های این بخش، آن چنان که باید، توجه نشده و همین امر موجب عقب ماندگی این منطقه در بخش های مختلف گردیده است.

  وی ادامه داد: برخی اعتبارها که به نام بخش بسطام گرفته می شود ، متاسفانه در نقاط دیگر هزینه می شود که این امر موجب دلسردی بسیاری از مردم بسطام شده است.

  تکمیل مصلای بسطام یکی دیگر از دغدغه های امام جمعه این شهر بود ، رضوی در این خصوص گفت: استاندار سمنان در نشست اداری که چند ماه گذشته در این شهر برگزار شد، قول تخصیص اعتبار برای این منظور داد که هنوز عملی نشده است.

نادر فخری فرماندار شاهرود هم در این نشست گفت : بیان مشکلات باید همراه با ارایه راهکار های عملی و قانونی باشد تا امکان برطرف کردن آن ها را بیشتر کند.

  وی افزود : مسوولان نباید نگاه بخشی نسبت به مشکلات داشته باشند، شهر بسطام یکی از نقاط تمدنی ایران است و باید برای توسعه آن توجه خاص بکنند.

  فرماندار شاهرود از برگزاری همایش "بسطام در گذر تاریخ " هم خبرداد و گفت : تا کنون معرفی دقیقی از شاهرود و بسطام در سطح کشور انجام نشده است.

 وی گفت : در شهرستان شاهرود نزدیک به ۲۰ واحد دانشگاهی وجود دارد که حدود ۴۰ درصد از دانشجویان آن ها غیر بومی هستند، این دانشجویان سفیران خوبی برای این منطقه و شناساندن آن در دیگر نقاط کشور هستند.

فخری به خسارت های باغداران این منطقه در چهار سال گذشته هم اشاره کرد و گفت : مرکز تحقیقات کشاورزی شاهرود در حال تولید نهال های مقاوم به سرما است تا جایگزین درختان سابق شود.

فرماندار شاهرود گفت : برای تهیه دوربین های مداربسته سیستم پایش تصویری شهر بسطام ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی تامین شده و تلاش می شود تا ۲میلیارد ریال ارتقا یابد.

در این نشست برخی از حاضران مشکلات بخش بسطام را کمبود نیروهای انتظامی و تجهیزات مربوطه ، کمبود تجهیزات در درمانگاه شبانه روزی ، تغییر کاربری اراضی ، نبود نمایندگی میراث فرهنگی و ساخت مجتمع رفاهی و پمپ بنزین اعلام کردند.

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار معماری باقیمانده در مجموعه تاریخی از قرن سوم هجری به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.
مجموعه تاریخی بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار سلجوقی، مسجد بایزید بسطامی، گنبد و مسجد ایلخانی ، مسجد جامع بسطام ، امامزاده محمد ، برج کاشانه، گنبد غازان خان، مدرسه شاهرخیه و حمام قاجاری است.
شهرستان شاهرود دارای ۱۴۸ اثر تاریخی در فهرست میراث ملی است که از این تعداد، ۶۳ اثر مربوط به بناها و محوطه های تاریخی، ۷۳ تپه تاریخی و ۱۱ اثر معنوی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =