افزایش تولید نخود لرستان به ۱.۵ تن با کشت مکانیزه

خرم‌آباد – ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: می‌توان با کشت مکانیزه و استفاده از ارقام اصلاح شده نخود در استان، عملکرد این محصول را از ۶۰۰ کیلو گرم در هکتار به بیش از یک تا یک و نیم تن در هکتار افزایش داد.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا بازدار روز دوشنبه در بازدید از مزارع نخود شهرستان دلفان افزود: عملکرد نخود در کشت مکانیزه و استفاده از ارقام اصلاح شده به طور معناداری افزایش خواهد یافت و در این روش تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت نخود به طور مکانیزه انجام و درهزینه و وقت صرفه جویی زیادی خواهد شد.

وی اظهار داشت: جذب بذور اصلاح شده نخود داخلی و وارداتی و همچنین توسعه کشت مکانیزه نخود در مناطق مختلف استان از اولویت های سال جهش تولید در خصوص این محصول است.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به کاشت حبوبات در سطح ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان گفت: کنترل آفات از طریق روش بیولوژیک و در قالب مدیریت تلفیقی در سطح بیش از هفت هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع نخود، گوجه فرنگی، باغ انار و همچنین در سطح گلخانه‌های استان با استفاده از چهار عامل بیولوژیک صورت گرفته است.

بازدار ادامه داد: این اقدام در راستای تولید محصول سالم، حفظ تعادل طبیعی، جلوگیری از پدیده مقاومت، ارتقای سلامت مصرف کنندگان تولیدات گیاهی و کاهش مصرف سموم بوده است.

لرستان حدود ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که کمتر از ۲۵ درصد این میزان آبی است و سالانه به طور متوسط ۲.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی در این استان تولید می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =