چرای دام در تالاب بین‌المللی هامون ممنوع است

زاهدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: چرای دام در تالاب بین‌المللی هامون ممنوع و برخلاف قوانین زیست محیطی است.

مهدی سراوانی اول روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در حین گشت زنی در پهنه گسترده تالاب هامون یک بگ شتر را مشاهده کرده و به بیرون از محدوده تالاب هدایت کردند.

وی افزود: با توجه به ورود آب به تالاب و برنامه‌های متعدد زیست محیطی برای احیای پوشش گیاهی مانند هدایت آب به کانون‌های بحرانی گرد و غبار از طریق انجام پروژه‌های لایروبی و حفر کانال و همچنین انجام پروژه نهالکاری در پهنه‌ای وسیع، چرای دام میتواند باعث ادامه بحران گرد و غبار و نابودی پوشش گیاهی توسط عده‌ای معدود شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل افزود: یگان حفاظت محیط زیست بصورت شبانه روزی در قالب برنامه‌های متعدد گشت و کنترل در تالاب و مناطق حوزه شهرستان حضور دارند و با هرگونه ورود دام به تالاب برابر مقررات جاری برخورد قانونی خواهد شد.

تالاب یا دریاچه بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه های خزر و ارومیه و هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان است.وسعت تالاب هامون در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است.

حیات دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.

تالاب هامون در چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد از سوی سازمان یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شد که بدین ترتیب تعداد ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران به ۱۲ مورد افزایش یافته است.

خشکسالی و قطع آب رودخانه هیرمند در ۱۹ سال گذشته سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون و نابودی زیستگاه انواع پرندگان و حیوانات وحشی شد و ساکنان اطراف هامون را با مشکلات متعددی روبرو کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =