مراکز"مثبت زندگی" در لرستان راه‌اندازی می‌شود

خرم‌آباد – ایرنا – مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: ۸۸ مرکز غیردولتی و خیریه با عنوان " مثبت زندگی" برای ارائه خدمات اجتماعی، توابخشی و پیشگیری به مردم استان راه‌اندازی می‌شود.

کرم یاری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این مراکز توسط موسسات غیر دولتی، افراد حقیقی، حقوقی و همچنین خیریه ها تشکیل می شود که براساس آن سازمان بهزیستی بیش از ۲۰ خدمت را در سطوح اولیه حوزه های مختلف اجتماعی، توانبخشی و پیشگیری بر عهده این مراکز قرار خواهد داد و سازمان در ازای خدمات و  فعالیت هایی که انجام می شود یارانه لازم را به حساب مراکز واریز می کند.

وی اظهار داشت: افراد حقیقی و تحصیل کرده در رشته های مددکاری اجتماعی و رشته‌های مرتبط طبق دستورالعمل، در صورت داشتن شرایط لازم برای اخذ مجوز این مراکز به ادارات بهزیستی مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از مراجعان و جامعه هدف بهزیستی را معلولان و افراد کم توان جسمی تشکیل می دهند و با توجه به اینکه مناسب سازی خیابانها و ادارات به صورت مطلوب اجرا نشده ، مراکز مثبت زندگی می توانند دسترسی این افراد را تسهیل و از تجمع و تردد های بی مورد آنان جلوگیری کنند.

یاری گفت: بر این اساس ۸۸ مرکز در لرستان راه اندازی می شود که از این تعداد ۲۴ مرکز در سطح شهر خرم آباد و مابقی در شهرستانهای دیگر افتتاح و راه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین به ازای هر ۴۵۰ نفر یک مرکز تاسیس می شود و هر فرد می تواند چندین نقطه در شهر را به عنوان نقطه مطلوب خود برای احداث مرکز مثبت زندگی پیشنهاد دهد.

لرستان به لحاظ شیوع معلولیت رتبه دهم کشور را دارد و هم اکنون ۲۰ هزار معلول با عارضه شدید و خیلی شدید تحت پوشش این سازمان هستند.

اطلاعات ۵۰ هزار نفر معلول در سامانه استان ثبت شده که حدود نیمی از این افراد دارای ضایعه نخاعی و جسمی حرکتی هستند به نحوی که ۲۱ هزار و ۳۶۴ بیمار با ضایعه جسمی و حرکتی بیشترین تعداد جامعه معلولان استان را تشکیل داده اند که خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی را دریافت می کنند.

همچنین هشت هزار و ۸۰۰ زن سرپرست خانوار در قالب ۱۴ هزار نفر و از مجموع ۱۷۰ هزار جمعیت سالمند استان نیز حدود هفت هزار نفر تحت حمایت بهزیستی لرستان هستند. 

یکهزار کودک بی سرپرست و بد سرپرست نیز به شکل مستقیم و غیر مستقیم  تحت حمایت های این نهاد قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =