۴۰ درصد از طلاق توافقی استان سمنان مربوط به شاهرود است

شاهرود- ایرنا- رییس دادگستری شاهرود گفت: سال گذشته در دعاوی حقوقی طلاق توافقی، خلع ید، الزام به تنظیم سند رسمی و چک بلامحل بیشترین میزان در استان را شاهرود به خود اختصاص داد که از این میزان سهم طلاق توافقی ۴۰ درصد از کل آن در استان است.

روح الله اسماعیلیان دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه، با بیان اینکه در چهار جرم تصادفات، مواد مخدر، خیانت در امانت و کلاهبرداری، بیشترین دعاوی کیفری استان در سال ۹۸ مربوط به شاهرود است،اظهار داشت: شاهرود ۲۲ درصد دعاوی تصادفات، ۴۱ درصد دعاوی مواد مخدر، ۳۲ درصد دعاوی خیانت در امانت و ۲۹ درصد کلاهبرداری استان را دارا است.
وی با اشاره به رسیدگی به ۲۴ هزار پرونده در سال گذشته در مجموعه قضایی شاهرود، افزود: ۱۰ هزار پرونده در دادسرا و ۱۴ هزار در دادگاه ها رسیدگی شد که در هر دو بخش با کاهش موجودی رو به رو بود. 
رییس دادگستری شاهرود درباره تعیین تکلیف پرونده های مسن از کاهش ۷۶ درصدی پرونده های مسن خبر داد و افزود: سال گذشته از ۱۹۶ پرونده ۶۰ درصد مختومه شد.
اسماعیلیان با اشاره به کاهش ورودی پرونده به دادگاه ها و دادسرای شاهرود، ابراز کرد: از ۱۱ هزار و ۴۹ پرونده وارد شده ۱۰ هزار و ۲۱۵ پرونده مختومه و در مجموع ۳۵ درصد منجر به سازش شد.
وی همچنین اضافه کرد: یک شعبه شورای حل اختلاف در زندان مستقر است که برای سازش پرونده های زندانیان تلاش می کند و در این راستا پارسال چهار پرونده قصاص منجر به سازش شد.
اسماعیلیان با تأکید بر رویکرد حبس زدایی قوه قضاییه با هدف حل ریشه ای مشکلات زندانیان، تصریح کرد: در سال گذشته میزان ورودی زندان شاهرود ۲۱ درصد کاهش یافت، ۵۰ مورد آزادی مشروط انجام و ۳۶۶ مورد حکم جایگزین حبس در شعبه های کیفری صادر شد.
بیشترین دعاوی کیفری مطرح شده در شاهرود در چهار جرم به نسبت استان بیشتر است.

اخبار مرتبط