کتاب بولتون، بمبی در آستانه انفجار 

تهران- ایرنا- «اتاق اتفاق» کتاب افشاگری‌های «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی امریکا به تعبیر رسانه آمریکای لاتین امروز همچون «بمبی در آستانه انفجار» است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رسمی دولت  کوبا "پرنسا لاتینا"، به دنبال صدور مجوز انتشار کتاب جنجالی مشاور سابق امنیت ملی آمریکا از سوی دادگاه فدرال این کشور،  نسخه چاپی خاطرات ۵۷۷ صفحه ای این کتاب که حاوی افشاگری‌های گسترده درباره رفتارهای ترامپ است و رئیس جمهور نگران برای انتخاب مجدد را در تنگنا قرار می دهد، فردا ۲۳ ژوئن (سوم تیر)  به کتابفروشی‌ها خواهد رسید.  

نشریه هیل نیز در واکنش به حق انتشار این کتاب نوشت: امتناع دادگاه از مسدود کردن چاپ کتاب صحیح است، اما استدلال «رویس لامبرت» قاضی دادگاه مبنی بر بیهوده خواندن تلاش برای جلوگیری از انتشار کتاب با توجه به انتشار حدود ۲۰۰ هزار نسخه از آن نادرست است؛ زیرا می توان از آن برای ساکت کردن افشاگری های آینده استفاده کرد و به سانسورهای دولت جسارت بخشید.  

بنابر نسخه های رونوشت از این کتاب که از هفته گذشته دست به دست شده است، بولتون با ارائه تصویری عاری از هرگونه تملق از رئیس جمهوری که دغدغه انتخاب مجدد دارد، از اتفاقات پیش‌آمده در طول اقامت ۱۷ ماهه خود (از آوریل ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ برابر با فروردین ۱۳۹۷ تا شهریور ۱۳۹۸) در کاخ سفید پرده برداری می کند.  

مشاور سابق ترامپ در کتاب خود تصریح کرده است: «فکر نمی‌کنم که ترامپ شایسته رئیس جمهوری آمریکا باشد ...فکر نمی‌کنم که ترامپ برای انجام وظیفه، شایستگی لازم را داشته باشد. او فقط به دنبال انتخاب مجدد در انتخابات آینده است.»

بولتون با فاش کردن مواردی از بی‌اطلاعی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور درباره ساده‌ترین مسائل جهان، در کتاب خود نوشته است: «... مثلاً به نظر می‌رسید آقای ترامپ نمی‌داند که بریتانیا یک قدرت هسته‌ای است و یک بار هم پرسید که آیا فنلاند بخشی از روسیه است.»
همچنین این مشاور سابق جنجالی در کتاب خود چنین شرح می دهد: ترامپ فکر می کرد که حمله به ونزوئلا بسیار عالی خواهد بود، از چین خواسته بود که به او کمک کند برای انتخاب مجدد خود در انتخابات امسال پیروز شود و اصرار داشت دیواری در مرز جنوبی با اهداف مشخص انتخاباتی بسازد.

بولتون به عنوان شخصیتی سیاسی که سابقه حضوری دیرینه در محافل محافظه کارانه روسای جمهوری سابق امریکا همچون «رونالد ریگان» «جورج اچ. دبلیو. بوش» و «جورج دبلیو. بوش» داشت، در کتابش نوشته است: طرز فکر ترامپ همچون مجموعه ای از جزایر پراکنده بود و همیشه با ناتمام گذاشتن حرف هایش، تشخیص نهایی را به ما واگذار می کرد.

تحلیلگران معتقدند که انتشار رسمی کتاب، پس از پایان روند چالش های انتخاباتی و برگزاری انتخاب ۲۰۲۰، به نفع ترامپ خواهد بود.  

کارشناسان درباره ادعای کاخ سفید مبنی بر خطرناک بودن افشاگری‌های کتاب برای امنیت ملی امریکا، این‌گونه اظهارنظر کردند که اگر کتاب واقعا دربرگیرنده اطلاعاتی خطرناک و تهدیدکننده برای امنیت ملی آمریکا باشد، دولت می‌بایست قبل از انتشار، کار خود را به موقع و مطابق با الزامات قانون اساسی انجام می‌داد.

مدافعان آزادی بیان ضمن تاکید بر اینکه هیچ قانونی وجود ندارد که حق آزادی بیان را محدود کند، این‌گونه تصریح کردند: در کشوری که ادعای به‌کارگیری آزادی عمل را دارد، چرا باید برای خروج از «اتاق اتفاق» ممانعت به عمل آید!؟
این گروه همچنین تاکید نمودند: با وجود اینکه دادگاه با امتناع از مسدود کردن انتشار کتاب، تصمیم درستی گرفت، اما با چراغ سبز نشان دادن برای پیگرد قانونی و صدور حکم کیفری علیه بولتون اشتباه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =