۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۳
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83829895
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر خارجه عراق: همسایگان باید حاکمیت بغداد را محترم بشمارند

بغداد - ایرنا - وزیر امور خارجه عراق امروز (دوشنبه) با اشاره تلویحی به عملیات نظامی ترکیه در شمال کشورش، خواهان محترم شمردن حاکمیت ملی عراق از سوی همسایگان این کشور شد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فواد حسین» در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، «جان لودریان» با اشاره به تنش‌ها و دخالت‌های منطقه ای اخیر گفت: کشورها موظف هستند حاکمیت ملی عراق را محترم بشمارند و اصل عدم دخالت و حل مشکلات از طریق گفت‌وگو را رعایت کنند.

وی گفته است که سیاست دولت جدید عراق، ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه است.

حسین در این تماس تلفنی خاطر نشان ساخت که گفت‌وگوها بین عراق و «ناتو» در خصوص سازوکار همکاری مشترک برای مبارزه با گروه ترویستی داعش ادامه می‌یابد.

بیانیه وزارت امور خارجه عراق افزوده است که لودریان وزیر خارجه فرانسه نیز بر حمایت از حاکمیت ملی عراق تاکید کرده و پشتیبانی از ثبات منطقه‌ای را در خاورمیانه حائز اهمیت خوانده است.

لودریان همچنین به نخستین دور گفت‌وگوها بین بغداد و واشنگتن و توافقاتی که درباره حفاظت از حاکمیت و استقلال تصمیم‌گیری در بغداد شده، اشاره کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین بر ضرورت دور کردن عراق از هرگونه تنش منطقه‌ای تاکید کرد.

وی همچنین به ضرورت حمایت اقتصادی از عراق و بازگشت به توافقات کنفرانس بازسازی این کشور در کویت (بهمن ۹۶) اشاره کرد و گفت که برای فعال‌سازی توافقات این کنفرانس ضروری است. کشورهایی که در این کنفرانس مشارکت داشتند، باید به وعده‌هایی که نسبت به عراق داده‌اند، عمل کنند.

لودریان بر آمادگی پاریس برای حمایت از عراق در همه زمینه‌ها از جمله بنا نهادن ساختار اقتصادی این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه در این تماس تلفنی به همتای عراقی خود برای تصدی وزارت امور خارجه نیز تبریک گفت.

برخی منابع خبری گفته‌اند که قرار است لودریان فردا (سه شنبه) عازم بغداد و سپس اربیل شود، ولی بیانیه وزازت خارجه عراق اشاره‌ای به این سفر نکرده است .

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha