جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) به شیوه متفاوت برگزار می‌شود

مشهد- ایرنا- مشاور عالی مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) گفت: به دلیل شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برنامه‌های هجدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) طی دهه کرامت روال گذشته را ندارد و از طریق فضای مجازی و رسانه‌ای برگزار می‌شود.

جلال فیاضی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از برنامه‌های همه ساله بنیاد امام رضا (ع) برگزاری مراسم پایانی جشنواره امام رضا (ع) طی دهه کرامت است که امسال به دلیل شیوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا شیوه برگزاری آن تغییر کرده است.

وی ادامه داد: این مراسم که هر سال با حضور اصحاب فرهنگ و هنر در مشهد برگزار می‌شد، امسال لغو شده و به جای آن برنامه تلویزیونی با همکاری صدا و سیما با عنوان "چراغانی" ویژه شب‌های دهه کرامت تولید شده است.

مشاور عالی مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) گفت: در همین ارتباط "ویژه برنامه چراغانی" از امشب و همزمان با آغاز دهه کرامت تا شب میلاد حضرت امام رضا (ع) ساعت ۱۸ از شبکه سوم سیما پخش می‌شود.

وی افزود: هر سال در مراسم پایانی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از هشت خادم نمونه رضوی در سطح ملی و بین‌المللی تجلیل می‌شد که امسال به دلیل محدودیت‌های رفت و آمد ناشی از شیوع کرونا فقط پنج خادم نمونه ملی در این برنامه معرفی و از آنان تجلیل می‌شود.

فیاضی ادامه داد: مراسم پایانی همایش ها و برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) نیز که هر سال طی دهه کرامت در استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شد امسال لغو و برگزاری ۱۵ برنامه از این سری همایش‌ها و برنامه‌های هجدهمین جشنواره امام رضا (ع) به نیمه دوم امسال موکول شده است که امکان برگزاری آن در فضای مجازی میسر خواهد بود. 

وی گفت: آلبوم آهنگ با عنوان "آواها و نواهای اقوام رضوی" که مشتمل بر ۵۰۰ دقیقه نواها و آهنگ‌های اقوام ایرانی در باره حضرت امام رضا (ع) توسط بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) با همکاری مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تهیه شده است طی دهه کرامت امسال در فضای مجازی و رسانه‌ای رونمایی می‌شود.

مشاور عالی مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) افزود: هشت نمایشنامه با موضوع امام رضا (ع) توسط نمایشنامه نویسان برتر کشور تهیه و نهایی شد که همزمان با دهه کرامت با حضور خبرنگاران در تهران رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: ۱۰۰ اثر تولید شده کارگاه گرافیک با عنوان "مردمداری و کرامت انسانی در سیره رضوی" که چندی قبل با حضور گرافیست‌هایی از سراسر کشور در مشهد برگزار شد، به شهرداری‌ها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور ارسال شده تا در دهه کرامت آنها را به نمایش بگذارند.

فیاضی گفت: در مجموع برنامه‌های هجدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) به دلیل شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت غیرحضوری و در فضای مجازی و رسانه‌ای برگزار می‌شود.

ایام دهه کرامت از اولین روز ماه ذی‌القعده و سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) آغاز شده و تا ۱۱ این ماه و سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) ادامه دارد، هر سال مراسم پایانی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با معرفی برگزیدگان برنامه‌های مختلف آن در مشهد برگزار می‌شد.

جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) که ۱۷ دوره از برگزاری آن می‌گذرد شامل چندین بخش فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی و دانشگاهی است که هر یک از استان‌های کشور مجری برگزاری یکی از همایش‌های مرتبط با این جشنواره هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =