سیاهپوستان انگلیس دولت جانسون را ذاتا نژادپرست می‌دانند

تهران – ایرنا – همزمان با خیزش مردم و اعتراض گسترده در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی علیه نژادپرستی، نتیجه یک نظرسنجی از شهروندان انگلیس حکایت از آن دارد که اکثر جامعه رنگین‌پوستان این کشور اعتمادی به دولت محافظه کار بوریس جانسون نداشته و آن را ذاتا نژادپرست می‌دانند.

 بنابر نظرسنجی مشترک سی‌ان‌ان و موسسه «ساوانتا کامرس»  (Savanta ComRes poll)، اکثر جامعه سیاهپوست انگلیس معتقدند که دولت محافظه کار انگلیس یک حزب نژاد پرست است و واکنش های اخیر  بوریس جانس نخست وزیر این کشور به جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» وضعیت را پیچیده تر ساخته است.

سی‌ان‌ان گزارش داد: نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ۵۸ درصد از شهروندان سیاهپوست انگلیس  حزب بوریس جانسون را «اساسا» نژادپرست می دانند.

درهمین حال ۳۹ درصد از شهروندان سفید پوست انگلیس نیز در این نظرسنجی گفته اند که دولت بوریس جانسون نژادپرست است.

پلیس انگلیس رفتاری نژادپرستانه دارد

دیگر نتایج  این نظرسنجی حاکی است که نزدیک به نیمی از شهروندان سیاهپوست انگلیسی رفتار و برخورد پلیس را نژاد پرستانه می دانند.

بنابراین گزارش ۴۹ درصد از سیاهپوستان انگلیسی دراین نظرسنجی گفته اند که پلیس انگلیس رفتاری توام با احترام  با آنها نداشته و با آنها  رفتاری همانند رفتاری که با شهروندان سفید پوست دارد،  به عمل نمی آورد.

درهمین حال ۵۴ درصد شهروندان سیاهپوست انگلیسی در نظرسنجی مشترک سی ان ان گفته اند که پلیس انگلیس اساسا نژادپرست بوده، بطوری که  ۲۷ درصد از پرسش شوندگان سفید پوست انگلیسی نیز این مساله را مورد تایید قرار دادند.

اعتمادی به دولت انگلیس برای مصون داشتن از ناهنجاری های  اجتماعی نیست

از دیگر نتایج این نظرسنجی نبود اعتماد در میان جامعه سیاهپوست انگلیس به دولت لندن در قبال ناهنجاری های اجتماعی است، مانند وقایعی که در دوران بازسازی انگلیس پس از جنگ جهانی دوم بر سر سیاهپوستانی که به عنوان نیروی کار در آنزمان به آنها نیاز بود و آنها را از بسیاری از امتیازهای اجتماعی به علت خوی نژادپرستانه انگلیسی های سفید پوست محروم و منع داشتند .

بنابراین گزارش ۵۵ درصد از سیاهپوستان انگلیسی که دراین نظرسنجی شرکت کردند  به حمایت از دولت لندن در قبال ناهنجاری های اجتماعی که ممکن است بار دیگر برای آنها دراین کشور رخ دهد، اعتمادی ندارند.

نظرسنجی مشترک سی ان ان و  موسسه «ساوانتا کامرس» از یکهزار و ۵۳۵ شهروند انگلیسی که حداقل ۵۰۰ نفر آنها سیاهپوست بودند از ۲۳ تا ۲۵ خردادماه و با خطای ۲.۵ (دو و نیم ) درصد به عمل آمد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان انگلیس درپی قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست به دست پلیس سفید پوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا در پنجم خردادماه، شاهد چهارمین هفته اعتراض ها علیه نژاد پرستی است بطوریکه در روزهای اخیر معترضان انگلیسی 

در  شهر «بریستول» واقع در جنوب انگلیس  در همبستگی با اعتراض های سراسری در آمریکا تحت عنوان جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» اقدام به زیر کشیدن مجسمه «ادوارد کولستون» Edward Colston برده  دار انگلیسی کرده و پس از غلطاندن آن در خیابان های این شهر آنرا به رودخانه افکندند.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha