طیور بومی کمیجان علیه بیماری نیوکاسل ایمن‌سازی شد

اراک - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کمیجان گفت: ۳۸ هزار و ۶۱۱ قطعه طیور بومی در مرحله دوم واکسیناسیون نیوکاسل امسال در این شهرستان ایمن‌سازی شدند.

دکتر«رضا رضایی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مرحله دوم واکسیناسیون طیور بومی شهرستان کمیجان علیه بیماری نیوکاسل از بیست و هشتم اردیبهشت ماه آغاز و تا بیست و پنجم خرداد ماه ادامه یافت و در این مدت طیور ۲۸ واحد در روستاهای شهرستان علیه این بیماری واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه طیور بومی این شهرستان از سوی ۲ گروه متشکل از چهار نفر از کارشناسان و دامپزشکان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند، اظهار داشت: در راستای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در بین طیور صنعتی و سنتی شهرستان کمیجان، اجرای طرح ایمن سازی در روستاهای همجوار با مرغداری‌های صنعتی انجام شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کمیجان از ایمن سازی  ۳۱ هزار و ۳۵۰ قطعه طیور بومی شهرستان در مرحله نخست این طرح در سال گذشته  خبر داد و افزود: نیوکاسل از جمله بیماری‌های حاد ویروسی در پرندگان است که انجام واکسیناسیون و رعایت دقیق اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای تنها راه پیشگیری از شیوع آن است.

وی ادامه داد: تنگی نفس، سرفه، بی‌اشتهایی، فلجی، پیچش گردن، لرزش، تورم چشم و گلو، لاغری و کاهش تولید تخم مرغ از جمله مهمترین علایم وپیامدهای شیوع بیماری نیوکاسل در بین پرندگان است و شیوع آن تلفات و ضرر و زیان بسیاری را برای مرغداران به همراه دارد.

کمیجان از توابع استان مرکزی، ۳۹ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۰۱ کیلومتری اراک واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =