۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83829685
۰ نفر

برچسب‌ها

یک نظامی ترکیه در شمال عراق کشته شد 

بغداد - ایرنا - یکی از نظامیان ترکیه در درگیری با اعضای «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) در عملیات ارتش این کشور در شمال اقلیم کردستان عراق کشته شد.

منابع رسانه‌ای عراق امروز (دوشنبه) خبر دادند که در جریان درگیری‌ها با گروه «پ.ک.ک»، یک سرباز ترک زخمی شد و به علت شدت جراحت در بیمارستان جان خود را از دست داد.
به گفته این منابع، نظامی ترکیه در عملیات «پنجه ببر» ارتش این کشور در منطقه «هفتنین» در استان «دهوک» در اقلیم کردستان عراق کشته شد. 
در همین حال، «کاوه شیخ موسی» یکی از رهبران حزب کارگران کردستان ترکیه دیروز در واکنش به حملات اخیر ترکیه به شمال عراق گفت که آنکارا برای نفوذ و اشغال خاک عراق «پ.ک.ک» را بهانه و دستاویز قرار داده است و این نشان می‌دهد که ترکیه نیات دیگری در منطقه در سر دارد.
به گزارش وبگاه «الاخباریه» شیخ موسی اضافه کرد که حملات مستمر آنکارا علیه حزب کارگران کردستان ترکیه نبوده و عراق را هدف قرار داده است. 
وی افزود: ترکیه همانند آنچه در سوریه و لیبی روی داده، به دنبال گسترش نفوذ خود در کشورهای عربی است.
این عضو پ.ک.ک ادامه داد: نیروهای ترکیه مستقیما مناطقی را که غیرنظامیان و روستاییان در آن حضور دارند، بمباران می‌کنند و تاکنون چند غیرنظامی نیز در این حمله‌ها کشته شده‌اند. 
شیخ موسی بیان کرد با وجود بمباران و حملات آنکارا در نبردهای اخیر، بیش از ۲۰ سرباز ارتش ترکیه در درگیری با پ ک ک کشته شدند.
ترکیه از دوشنبه هفته گذشته دو عملیات گسترده هوایی و زمینی با نام «پنجه عقاب» و «پنجه ببر» را با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در شمال عراق آغاز کرده است.
به گفته «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه در این عملیات ۷۰۰ موضع گروه پ.ک.ک در شمال عراق مورد هدف قرار گرفته‌اند.

وزارت امور خارجه عراق به دنبال حملات آنکارا، سه شنبه و پنجشنبه هفته گذشته در دو نوبت «فاتح یلدز» سفیر ترکیه در بغداد را فراخواند و یادداشت اعتراض خود را تسلیم وی کرد.
دولت اقلیم کردستان عراق نیز جمعه شب در بیانیه‌ای از ترکیه خواست به حاکمیت عراق احترام بگذارد و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) نیز این مناطق را ترک کرده و در مناطق مرزی از تنش‌آفرینی خودداری کند.
در همین حال چند کشور عربی از جمله مصر، عربستان، امارات، بحرین و کویت حملات ترکیه به شمال عراق را محکوم کردند. 
حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.
این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.
برخی گزارش‌ها حاکی است که درگیری های مسلحانه حدود چهار دهه بین دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =