درگذشت یکی از استادان پیشکسوت موسیقی مقامی آذربایجان‌غربی در سردشت

مهاباد- ایرنا- "استاد محمدامین رسولی" مشهور به "فقه مینەی نلاس" از استادان پیشکسوت موسیقی مقامی آذربایجان‌غربی در سردشت دار فانی را وداع گفت.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هنرمند برجسته موسیقی آذربایجان‌غربی و کشور صبح امروز بر اثر ایست قلبی در سن ۵۶ سالگی جان‌به‌جان آفرین تسلیم کرد.

حسن حسن‌زاده افزود: این هنرمند برجسته سابقه شرکت در ۹ دوره جشنواره موسیقی بیت و حیران، موسیقی محلی کرمان و دیگر جشنواره های نواحی را در کارنامه خود داشته و  مقام‌ها و جوایز متنوعی را در این جشنواره ها کسب کرده است.

وی اضافه کرد: این هنرمند پیشکسوت سردشتی، ۷۶ بیت کُردی را حفظ بوده و یکی از هنرمندان و شاهکاران «بند بیژ» موسیقی کردی بود به‌طوری که "هوشنگ جاوید" پژوهشگر برجسته موسیقی نواحی ایران، از استاد فقه مینه به عنوان یکی از پدیده‌های موسیقی معاصر کردی یاد کرده است.

در پی‌درگذشت این استاد موسیقی مقامی نامآشنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، با انتشار پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.

حجت الاسلام ناصر خدایاری در این پیام آورده است: "با نهایت تاثر و تاسف با خبر شدیم استاد محمد امین رسولی هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی شهرستان سردشت دارفانی را وداع گفت؛ این فقدان را نه تنها به مردم و هنرمندان خنیاگر سردشتی، بلکه به همه هنرمندان و هنردوستان استان و کشور تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

وی اضافه کرده است: بی‌تردید مرحوم محمد امین رسولی، استاد هنر و موسیقی مقامی همه این مرز و بوم بود که نه تنها هنر اصیل و ماندگار او، بلکه حسن اخلاق و زندگی وی برای دوستدارانش در ذهن‌ها جاودانه خواهد ماند؛ امیدوارم روحش شاد و مشمول غفران الهی گردد و خانواده، بستگان، دوستداران آن مرحوم و تمام اهالی موسیقی استان و کشور در صبر بر این مصیبت ماجور باشند.

این هنرمند نامی امروز در زادگاهش شهر "نلاس" از توابع شهرستان سردشت به خاک سپرده شد.

سردشت یکی از قطب‌های مهم موسیقی بیت و حیران در کشور به شمار می‌رود؛ همه‌ساله جشنواره ملی موسیقی بیت و حیران به میزبانی این شهرستان و با حضور هنرمندانی از سراسر کشور برگزار می‌شود.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =