قطعنامه تفرقه انگیز آژانس و لزوم عدم تبعیت اروپا از آمریکا

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه «داون» پاکستان روز دوشنبه خطاب به شرکای اروپایی توافق هسته‌ای با ایران نوشت: اقدامات تحریک آمیز و قطعنامه تفرقه آمیز اخیر اژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران به نفع خاورمیانه و منطقه نیست و اروپا ضمن برداشتن گام عملی برای حفظ برجام به تبعیت از آمریکا پایان دهد .

این روزنامه انگلیسی زبان در سرمقاله با عنوان «رای آژانس اتمی و ایران» ، قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را تفرقه انگیز توصیف کرد و نوشت: اروپایی‌ها نباید تحت تاثیر خط دهی آمریکا و یا دیکته گرفتن از آن باشد بلکه آنان باید در مسیر دیپلماسی گام برداشته و کارهای بیشتری را برای حفظ برجام انجام دهند. 

در این سرمقاله آمده است: روسیه، چین و سایر اعضای جامعه بین الملل نیز باید اطمینان حاصل کنند که روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران مطابق توافق هسته‌ای احیا شود. 

این روزنامه هشدار داد که در صورت ادامه فشار علیه ایران و تحریک این کشور برای تصمیم به خروج نهایی از برجام، عواقب آن برای خاورمیانه هرگز مثبت نخواهد بود به همین دلیل تمام ذی نفعان برای نجات برجام باید تلاش‌های صمیمانه خود را انجام دهند. 

روزنامه داون نوشت: مواضع تهران سخت‌تر شده است و دلیل اصلی آن نیز عدم دسترسی ایران به مزایای برجام است. شاید اگر امضاکنندگان اروپایی در توافق هسته‌ای به جای تسلیم در برابر خواسته‌های آمریکا، تلاش جدی‌تری از خود نشان می‌دادند راه‌های مشارکت اقتصادی با ایران هموار می‌شد. 

این روزنامه پاکستانی اضافه کرد، خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام ضربه سختی به آن وارد کرد و همزمان جنگ طلبان در داخل کاخ سفید نیز هرکاری برای از بین بردن این توافق انجام دادند اما جمهوری اسلامی ایران باید مراقب اوضاع باشد زیرا هرگونه محاسبه اشتباه تبدیل به بهانه‌ای برای لابی جنگ در دولت ترامپ خواهد شد. 

قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۰ خرداد به تصویب رسید. 

این برای اولین بار در ۸ سال گذشته است که آژانس درباره ایران قطعنامه صادر می‌کند. 

این سازمان براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران مطرح کرده است. 

ایران به شدت از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد و تصریح کرده، درخواست آژانس براساس ادعاهای رژیم صهیونیستی و فشارهای آمریکا صادر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =