بارزانی: حل و فصل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد امکان پذیر است

تهران- ایرنا- نیچروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق در پی دیدار و گفت وگو با مسوولان بلندپایه عراقی، حل و فصل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد را امکان پذیر دانست و اعلام کرد: زمان دستیابی به یک درک مشترک و سرنوشت ساز برای تمامی موضوع ها فرا رسیده است.

به گزارشروز یکشنبه شبکه شفق نیوز، ریاست اقلیم کردستان در این دیدار گفت که سرنوشت همه ما یکی است و مشکلات عراق و اقلیم کردستان نیز مشکل همه عراقی به شمار می رود.

بارزانی تاکید کرد: پس از سال ها تجربه تلخ اختلافات و مشکلات میان دو طرف، نباید به گذشته برگردیم بلکه زمان آن است که به یک درک مشترک برسیم و مشکلات را به طور نهایی و از طریق یک توافق همه جانبه و مرضی الطرفین و تامین کننده امنیت، ثبات، عدالت، پیشرفت و آینده عراق، حل و فصل کنیم.  

وی اوضاع و چالش های کنونی را سخت توصیف کرد و در عین حال گفت: می توان بحران ها را به فرصت،  همکاری و کار مشترک برای مقابله با  سختی ها و بحران های کنونی در کشور تبدیل کرد و این مسئولیتی مشترک برای همه است.

رییس اقلیم کردستان عراق افزود: ادامه مشکلات به نفع هیچ طرفی نیست و ما می توانیم با یکدیگر از طریق همکاری به یک درک مشترک برای شیوه اداره بهتر کشور و برای ارایه خدمات به شهروندان دست یابیم.

وی بر آمادگی اقلیم کردستان برای حل تمامی مشکلات و پرونده های حل نشده با دولت فدرال مطابق قانون اساسی و با رعایت حقوق و اولویت های زندگی و معیشت شهروندان تاکید کرد.
بیانیه می افزاید که رهبران و گروه های سیاسی عراقی سفر بارزانی به بغداد را در شرایط کنونی، پیام مثبت و گام درست اقلیم کردستان در قبال بغداد و نشانه حسن نیت آن برای حل مشکلات توصیف کردند. 
نیچروان بارزانی روز شنبه در صدر هیات سیاسی از مقام های اقلیم کردستان عراق وارد بغداد شد. 
رئیس اقلیم کردستان در این سفر با رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس پارلمان، نماینده سازمان ملل متحد در عراق و برخی از شخصیت های سیاسی این کشور دیدار کرد. 
رسانه های اقلیم هدف از این سفر را دیدار با رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس پارلمان و شخصیت سیاسی عراق و رایزنی  در مورد آخرین تحولات اقلیم کردستان در پی بمباران مناطق مرزی از سوی ترکیه اعلام کردند. 
همچنین در این سفر، بازرانی و مقام های عراقی در باره اختلاف ها و موضوع های برجسته میان اربیل و بغداد بحث و گفت و گو کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =