۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۳۰
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83829166
۰ نفر

برچسب‌ها

لیبی اظهارات السیسی را دخالت در امور این کشور دانست

تهران- ایرنا- دولت وفاق ملی لیبی اظهارات اخیر عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر را محکوم کرد و آن را دخالت آشکار در امور این کشور و به منزله اعلان جنگ دانست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورای ریاستی دولت وفاق ملی روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: دولت لیبی تاکید می کند که دخالت در امور داخلی و تعرض به حاکمیت کشور از طریق اظهارات رسانه ای برخی کشورها مانند اظهارات رییس جمهوری مصر و یا حمایت از کودتاچیان و شبه نظامیان و مزدوران، امری مردود و محکوم است و عملی خصمانه و دخالت آشکار و به منزله اعلان جنگ به شمار می رود.

در این بیانیه آمده است: دولت وفاق ملی تنها نماینده قانونی کشور لیبی است که حق تعیین نوع توافقنامه ها و  معاهده ها  را  دارد.
رییس جمهوری مصر روز شنبه در بازدید از یک پایگاه نظامی دریایی در نزدیکی مرز لیبی گفت: هر گونه دخالت مستقیم مصر در لیبی قانونی است.
به نوشته روزنامه الاهرام مصر، «عبدالفتاح السیسی» افزود: هرگونه دخالت مستقیم از سوی کشور مصر، خواه برای دفاع از خود یا بنا به درخواست حاکمیت قانونی و منتخب لیبی باشد که همان مجلس نمایندگان لیبی بوده، قانونی است.
السیسی ادامه داد: شهرهای سرت واقع در شمال لیبی و پایگاه هوایی الجفره (واقع در مرکز لیبی) خط قرمز است و ما آماده‌ایم که به مردم لیبی کمک و از آنها حمایت کنیم.
وی اظهار کرد: در صورتی که مردم لیبی از ما بخواهند که وارد عمل شویم، جهان بداند که مصر و لیبی کشوری واحد با منافع و امنیت و ثباتی واحد هستند.
رییس جمهوری مصر اضافه کرد: هدف ما محافظت از مرزهای غربی و حمایت از امنیت و ثبات در لیبی به عنوان بخشی از امنیت ملی مصر و دفاع از مردم لیبی خواهد بود.
نیروهای دولت وفاق ملی لیبی شهر ساحلی سرت را در شمال مرکزی لیبی به محاصره در آورده و حتی بخش‌هایی از آن را از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر که مورد حمایت مصر است، آزاد کردند.
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.
این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =