آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد و تقاضای متفاوت دانشجویان

تهران- ایرنا- دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است که آزمون جامع دکتری را در نیمه دوم تابستان ۹۹ برگزار می‌کند؛ موضوعی که عده‌ای از دانشجویان با استناد به تصمیم برخی دانشگاه‌ها در مورد لغو این آزمون، نسبت به آن معترض بوده و عده‌ای نیز خواهان برگزاری به موقع آن شده‌اند.

آزمون جامع دکتری معمولا دو بار در سال برای آن دسته از دانشجویانی که واحدهای آموزشی خود را به پایان رسانده اند و برای شرکت در آزمون جامع، اعلام آمادگی کرده اند، برگزار می شود. طبق بخشنامه های صادره از سوی دانشگاه آزاد اسلامی، مقرر شده بود که این دوره از آزمون جامع دوره دکتری در تیر ماه سال ۹۹ برگزار شود.

دانشگاه آزاد به دلیل شیوع بیماری کرونا و تغییر زمانبندی نیمسال تحصیلی ۹۹-۹۸ و امتحانات به منظور رعایت بهداشت و دستورالعمل های پیشگیری از همه گیری این ویروس، زمان برگزاری آزمون جامع دکتری را تغییر داد.

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در فروردین ماه ۹۹ بخشنامه «امور اداری و آموزشی دانشگاه در دوره فاصله گذاری اجتماعی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها و واحدهای ویژه ابلاغ کرد.

وی در این بخشنامه به زمان آزمون جامع نیز اشاره کرده است؛ اینکه امتحان جامع دکتری در نیمه دوم تابستان ۹۹ برگزار می شود و زمان دقیق آن پس از عبور از شرایط بحرانی فعلی، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

هزار و ۲۱۰ دانشجو خواستار لغو آزمون جامع دکتری

به دلیل شرایط پیش آمده ناشی از شیوع کرونا که تبعات فراوانی نیز داشته است،‌ برخی از دانشگاه های سطح یک مثل صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت آزمون جامع دکتری را لغو کردند البته برخی از دانشگاه ها نیز این آزمون را با توجه به آمادگی و شرایط مناسب دانشجویان برگزار می کنند.

هزار و ۲۱۰ نفر از دانشجویانی که قرار است تابستان امسال در آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد حضور پیدا کنند، به دلیل شرایط به وجود آمده ناشی از همه گیری کرونا خواهان لغو این آزمون شدند و در نامه های جداگانه درخواست خود را به (محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد)، منصور غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) و سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) اعلام کردند.

در بخشی از این نامه که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته، آمده است: اینجانبان تعداد بیش از هزار و ۲۱۰ نفر از دانشجویان مقطع دکتری رشته های مختلف از واحدها و شهرهای سراسر کشور و متاثر و آسیب دیده از این حادثه تلخِ اجتماعی به بیان بخش کوچکی از مشکلات و آسیب های جسمی، روحی، روانی و اقتصادیِ وارد شده به جمع خود پرداخته ایم. 

تعداد قابل توجهی از دانشجویان دکتری حاضران در این کمپین عضوی از کادر درمان، جامعه پرستاران، روانشناسان، مشاوران، پرسنل بانک، بهزیستی و از مشاغل بسیار پرخطر هستند و موضوع دردناک اینکه تعداد زیادی از دانشجویان و همسرانشان بر اثر ابتلا به بیماری کرونا و مبارزه شدید با آن حتی به مرز شهادت هم رسیدند و با تحمل رنج و غم این بیماری ناشناخته و دردناک به نوعی از جانبازان و جانفشانان کشور محسوب می شوند و در مواردی تعدادی از دانشجویان دارای بیماری های خاص هستند و دوره های شیمی درمانی را طی می کنند.

در این ایام لزوم مراقبت های ویژه از خود، خانواده و عزیزان بازمانده فراتر از سوگ و داغ از دست رفتگان عملا شرایط مطلوب برای مطالعه و مرور دانش و اندیشه های اندوخته را از تمام دانشجویان دکتری سلب کرده و صرفا موضوع تعویق آزمون جامع نه تنها چیزی از دغدغه هایمان را برطرف نکرده و نمی کند بلکه تشدید بحران، سبب نگرانی و اضطراب بیشتر ما شده و عملا در تسهیل و ایجاد شرایط مطالعاتی مناسب در اهل خانواده و محل زندگی به عنوان مانعی بزرگ محسوب می شود. حتی به تاخیر انداختن آزمون جامع یقینا منجر به اطاله زمان بیشتر حدود چهار ماه شده و عملا ما را از رسیدگی به امور تنظیم و تحقیق و دفاع رساله به مدت زیادی عقب خواهد انداخت.

این دانشجویان تقاضای بازنگری در برگزاری آزمون جامع دکتری را مطرح کرده اند تا شرایط برای ادامه فعالیت آنها برای پرداختن به امور دفاع از رساله تسهیل شود.

احمد حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این رابطه اظهار داشت: آزمون جامع دکتری به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از تردد بین شهری و حضور دانشجویان در خوابگاه هر واحد دانشگاهی به صورت مجزا برگزار می کند.

وی عنوان کرد: پیش از این آزمون های جامع دکتری به صورت استانی و ملی برگزار می شد اما با توجه به شرایط پیش آمده هر واحد دانشگاهی به صورت مجزا آزمون را برگزار می کند.

عده زیادی از دانشجویان خواستار برگزاری آزمون شده‌اند

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: اگر دانشجویان در آزمون جامع حضور پیدا نکنند از بسیاری از برنامه‌ریزی‌های خود عقب می مانند.

وی با بیان اینکه آزمون جامع به صورت حضوری برگزار خواهد شد، افزود: دانشجویان می توانند خود را برای حضور در آزمون جامع آماده کنند زیرا اگر آزمون برگزار نشود، از برنامه ریزی های شغلی، تحصیلی و ترمی خود عقب می مانند و دچار آسیب می شوند.

حیدری ادامه داد: به عنوان مثال برخی از دانشجویان برنامه ریزی کرده اند که دوره دکتری خود را چهار تا پنج ترمه به اتمام برسانند؛ بنابراین برگزاری آزمون الزامی است.

وی در پاسخ به اینکه بسیاری از دانشجویان دکتری نسبت به برگزاری آزمون جامع اعتراض دارند، تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان نیز خواهان برگزاری آزمون جامع هستند و مکاتبات زیادی با دانشگاه در خصوص برگزاری آزمون کرده اند؛ بنابراین باید به نظر این دانشجویان نیز احترام گذاشت. کمااینکه این حق آنها است و نباید از برنامه های زندگی خود عقب بمانند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =