صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای اتباع افغان در سال ۹۸

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغان‌های شاغل در ایران خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت تعاون، «محمدشریعتمداری» در دیدار با «سید انور سادات» وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان اظهارداشت: ایران و افغانستان دو ملت دوست و همسایه هستند و از لحاظ فرهنگی و تاریخی شباهت‌های فراوانی دارند.

وی افزود: شرایط کار مهاجران افغانی در ایران روند مطلوبی دارد، این مهاجران به حوزه کارفرمایی نیز وارد شده اند و بیش از ۳۰ هزار کارفرمای افغانی در ایران فعالیت دارند.

وزیر تعاون گفت: بیش از ۳ میلیون نفر از اتباع افغانستان در ایران زندگی می کنند که داشتن برگه هویتی کمک می‌کند آمار دقیق‌تری از آنها داشته باشیم.

وی وجود کودکان کار یک معضل و با قوانین جهانی مغایر دانست و گفت: بیش از ۸۰ درصد کودکان کار از اتباع غیر ایرانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی به ایران می‌آیند و مشکلات زیادی این کودکان را تهدید می‌کند. 

شریعتمداری بیان کرد: موضوع  ازدواج اتباع ایرانی‌و افغانی و نداشتن شناسنامه فرزندان حاصل تز این ازدواج همواره مورد توجه ما بود  که تلاش کردیم بنا به توافقات مادران ایرانی با تقاضای خود بتوانند برای فرزندان خود شناسنامه بگیرند

وی افزود: پیش از این، فقط پدران ایرانی می‌توانستند برای فرزندانشان شناسنامه بگیرند اما توانستیم این شرایط را برای مادران ایرانی دارای همسر غیر ایرانی  نیز فراهم کنیم تا انتقال هویت از طریق آنها انجام و زندگی غیررسمی کمتر تشکیل شود و مشکلات در زندگی زوج‌های ایرانی و افغانی کاهش یابد.

در ادامه این دیدار، «علی حسین شهریور» مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علاقمندیم که مردم افغانستان و ایران بهره مندی دوسویه ای از بازار کار دو کشور و تبادل نیروی کار ماهر و متخصص داشته باشند و همچنین فرصت کار در ایران به صورت عادلانه  بین مهاجرین قانونی که مهارت و تخصص آنها مورد نیاز کشور است تقسیم شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشی از سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور به اتباع اختصاص یافته و توافقات در این حوزه قبلا صورت گرفته است، امیدوارم هرچه سریعتر این سند به امضای مقامات دو کشور رسیده و مقدمات امضا و اجرایی شدن توافقات در حوزه نیروی کار نیز فراهم گردد.

شهریور با تاکید بر ضرورت قانونمند شدن ورود نیروی کار افغانستانی به کشور گفت: کارگران افغانستانی که  قانونی وارد کشور می شوند و پروانه کار دارند مانند کارگران ایرانی از خدمات مختلف از جمله حمایت های بیمه ای استفاده می کنند و در سال گذشته ۳۰ میلیارد ریال خسارت بابت حوادث ناشی از کار به آنها پرداخت شده است. 

به گفته وی، بیش از ۷۰۰ هزار تبعه افغان به صورت غیرمجاز در ایران مشغول به کار هستند

«محسن ابراهیمی» مدیر کل اشتغال اتباع خارجی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه افراد افغان در ایران طبق دو ماده قانونی پروانه کار می گیرند گفت: بر اساس ماده ۱۲۱ قانون کار برای ۱۴۰۰ نفر از اتباع افغانستان پروانه کار صادر شد که ۱۵ نفر از این افراد پزشک و پرستار بودند و بیشتر آنها به عنوان کارفرما کار می کنند.

وی افزود: ماده ۱۲۲ قانون کار نیز شامل افرادی  است که همسر ایرانی دارند و کسانی که به عنوان پناهنده در ایران حضور دارند، این جمعیت از مالیات معاف هستند.

ابراهیمی گفت:  بیش از ۷۰۰ هزار تبعه افغان به صورت غیرمجاز در ایران مشغول به کار هستند که بهتر است برای آنها مدارک شناسایی صادر شود و طبق تفاهم‌نامه‌ قبلی پروانه کار داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =