شهروندان باید شیوه زندگی با وجود کرونا را یاد بگیرند

قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: تا زمانی که کرونا همراه ما بوده و داروی آن پیدا نشود، شهروندان باید شیوه درست زندگی با آنرا که همانا توجه به اصول پیشگیرانه، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است را یاد گرفته و در دستور کار قرار دهند.

هدایت الله جمالی پور بعدازظهر یکشنبه در نشست ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا استان قزوین افزود: اگر به موضوع پیشگیری به طور جدی و اصولی توجه کنیم، می توان تا حد زیادی کرونا را مهار کرد و از خطرات آن مصون ماند.

وی با بیان اینکه این روزها هشدارها در خصوص کرونا کم تر شده است، اظهار داشت: عملکرد مدیران در حوزه اطلاع رسانی نسبت به کرونا و خطرات آن ضعیف است و بخشی از بی توجهی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ناشی از همین موضوع است.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: صداوسیما، خبرگزاری ها و سایر رسانه های فعال در فضای مجازی باید مدام این مساله که هنوز خطر کرونا به طور جدی وجود دارد را به طور پررنگ اطلاع رسانی کنند.

جمالی پور  با بیان اینکه برخلاف انتظار و تصور، کرونا در فصل تابستان کمرنگ نشده و در حال حاضر برخی استان ها از جمله استان های جنوبی و گرمسیر وضعیت نگران کننده ای دارند،افزود: هیچ تغییری در سیاست های ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا بوجود نیامده است و همچنان تاکید ما بر لزوم توجه مردم به پروتکل های بهداشتی به منظور پیشگیری از شیوع و انتقال این بیماری است.

وی با بیان اینکه در سطح دستگاه های اجرایی نیز باید شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باشیم،افزود: برهمین اساس همه کارمندان ادارات و مراجعان به انها از ماسک استفاده کنند و از تجمعات نیز باید جلوگیری شود.

استاندار قزوین با بیان اینکه ما به دنبال محدودیت سازی و تعطیلی اصناف و اماکن عمومی و تفریحی نیستیم ولی اگر نکات بهداشتی در شغلی رعایت نشد باید در خصوص اعمال محدودیت ها در مورد آن اقدام کرد،افزود: چاره کار تعطیلی این اماکن نیست بلکه چاره رعایت نکات بهداشتی از سوی عمومی مردم است که البته اخیرا مورد کم توجهی و غفلت قرار گرفته است. 

نماینده عالی دولت در استان قزوین خاطرنشان کرد: باید برای مهار و کنترل کرونا از همه ظرفیت ها استفاده کرده و شاهد یک بسیج و عزم عمومی باشیم.

جمالی پور گفت: مردم باید بدانند که تصمیمات ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا تنها و تنها برای حفاظت از سلامت و جان آنها و خانواده شان است بنابراین لازم است آنها نیز برای پیاده سازی و اجرای این تصمیمات به ستاد  کمک کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ماسک و مواد ضدعفونی کننده با قیمت مناسب و به وفور یافت می شود،اظهار داشت: تا زمانی که کرونا همراه ماست و داروی خاصی نیز برای آن یافت نشده استفاده از ماسک هنگام حضور در اجتماع و کار باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

جمالی پور با تاکید بر رصد و پایش مستمر دانشگاه علوم پزشکی در خصوص شناسایی مکان های آلوده و مستعد،افزود: افرادی که نتیجه آزمایش آنها مثبت می شود و یا دارای علایم بیماری هستند باید قرنطینه شده و نباید به مدت 14 روز در اجتماع حاضر شوند چرا که یک فرد آلوده و مشکوک می تواند ده ها نفر دیگر را نیز مبتلا کرده و جان افراد زیادی را به خطر بیاندازد.

استاندار قزوین تاکید کرد: همه مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا لازم الاجرا بوده و با دستگاه ها و مدیرانی که نسبت به اجرای آنها کم توجه باشند برخورد جدی خواهد شد.

وی با بیان اینکه نشست های این ستاد ابتدا و انتهای هر هفته برگزار خواهد شد،افزود: در این نشست ها باید دستگاه ها و فرمانداران از فعالیت ها و عملکرد خود در رابطه با اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا گزارش ارایه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =