دشمن به دنبال انحراف جوانان در فضای مجازی است

کاشان- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان گفت: دشمن در فضای مجازی می‌کوشد مردم و به ویژه جوانان را به انحراف بکشاند.

روح‌الله دهقانی روز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در شهرستان کاشان به مناسبت هفته قوه قضائیه بیان کرد: با وجود اینکه پلیس فتا با اشراف اطلاعاتی هر ماه ۱۵ هزار پایگاه اطلاع‌رسانی در هر استان را فیلتر می‌کند، دشمن از تلاش برای به انحراف کشاندن جوانان دست برنمی‌دارد و بر همین اساس نباید در برابر این مهم منفعلانه برخورد کرد.

وی افزود: اولویت جرایم فضای مجازی در سال‌های گذشته اقتصادی و شامل دزدی و کلاهبرداری اینترنتی بود که با الزامی شدن استفاده از رمز پویا، این مهم  بیشتر به سمت مسایل اخلاقی رفت که به واقع نگران کننده است.

دادستان عمومی و انقلاب کاشان تصریح کرد: اگر برای نمونه درصد کشفیات مسایل اخلاقی یک ششم به نسبت مسایل اقتصادی بود، در حال حاضر به طور تقریبی این آمار برابری می‌کند که هشدار دهنده است.

وی اضافه کرد: حوزه فضای مجازی رها شده است زیرا دستگاه‌های متولی و فرهنگی خروجی خوبی ندارند و در برابر، دادگستری به ورودی مسایل ناشی از آن‌ها تبدیل می‌شود.

دهقانی در ادامه تشریح کرد: هشت هزار و ۴۵۷ فقره پرونده در ۶ ماه دوم سال گذشته وجود داشت که ۳۳ هزار و ۲۶۲ پرونده نیز وارد شد که خروجی ۳۴ هزار و ۳۸۹ فقره پرونده و یک‌هزار و ۱۲۷ عملکرد مثبت بود؛ سه ماه نخست امسال نیز ۲۹۹ فقره پرونده از موجودی پرونده‌های سال گذشته کسر شد.

وی همچنین گفت: ۶ ماه دوم سال ۹۸ تصادف‌های رانندگی با ۲ هزار و  ۷۰۸ فقره پرونده، بیشترین جرایم را به خود اختصاص داد و در جرایم عمدی نیز دزدی با ۲ هزار و ۵۹۲ فقره، ضرب و جرح با ۲ هزار و ۶۳ فقره پرونده و سپس توهین، تهدید، تهمت، افترا، کلاهبرداری و تحصیل مال در رتبه‌های بعدی قرار گرفت.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان، سه ماه نخست امسال نیز سرقت تعزیری با یک‌هزار و ۱۲۴ فقره پرونده، ضرب و جرح، توهین، تصادف‌های رانندگی، تهدید و کلاهبرداری به ترتیب بیشترین فراوانی را داشته است.

رییس دادگستری کاشان نیز در این دیدار یادآور شد: افزون بر ۱۱۶ هزار فقره پرونده سال گذشته در محاکم حقوقی، کیفری، دادسرا، تجدید نظر و شورای حل اختلاف این شهرستان رسیدگی شد.

سیروس افضلی افزود: بررسی‌ها نشان داد که ۱۰ جرم نخست و پرتکرار به طور کلی ریشه در مسایل اقتصادی، مالی و معیشتی دارد.

وی با اشاره به اختصاص ۲۵ هزار مترمربع زمین برای ساخت دادگاه تجدید نظر و مجتمع قضایی خانواده در کاشان نیز گفت: اعتبار ساخت این مجتمع در سفر استانی رئیس قوه قضاییه تخصیص داده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام‌جمعه کاشان نیز در این دیدار اظهارداشت: نظام جمهوری اسلامی بر سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه استوار است که به ترتیب وظیفه قانون‌گذاری، اجرای مصوبه‌ها و قوانین مجلس شورای اسلامی و نظارت بر حسن اجرای قانون را دارند.

آیت‌الله عبدالنبی نمازی تاکید کرد: قوه قضاییه ضامن سلامت قوه مجریه و مقننه و در مجموع اقتدار یک نظام در گرو اقتدار عدلیه و دادگستری آن است.

وی بیان کرد: دستگاه قضا بر این اساس در نظام اسلامی دارای جایگاه بسیار والایی است و بروز برخی مسایل در شان آن نیست.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان کاشان با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) بیان کرد: باید از وارد شدن هر شخصی به منصب داوری و حکم کردن خودداری شود، زیرا داوری و حکم کردن، منصب ائمه و اولیای الهی است.

وی تحقق عدالت را کاری دشوار برشمرد و گفت: عادل کسی است که وارد گناه نمی‌شود، در مسیر پاکی و تقوا هرگز خطا نمی‌کند، حب دنیا و شهوت ندارد.

بیش از یک‌هزار نفر در حال حاضر در زندان مرکزی کاشان نگهداری می‌شوند.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =