انبساط اقتصادی سینما با رقابتی کردن فروش بلیت

تهران - ایرنا - مدیر گروه سینمایی «هنر شهر آفتاب»، گفت: سینمای ایران همچون دیگر حوزه‌های خدماتی مثل سامانه‌های فروش بلیت هواپیما و غیره باید در فضایی رقابتی قرار گیرد، فضایی که حتما به انبساط اقتصادی سینما کمک خواهد کرد. 

محسن خباز درباره ضرورت تنوع در بلیت فروشی سینماها به ایرنا گفت: ما با توجه به تجربه‌هایی که در فروش بلیت در سامانه ایران تیک داشتیم و با عنایت به مطالعات و پژوهش‌هایی که صورت گرفت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به گسترش روزافزون سینمای ایران و مخاطبان، تنها یک پلتفرم نمی‌تواند همه نیازهای سینمای ایران و مخاطبان را برآورده کند و بر این اساس ایران تیک را در سطح ملی بارگذاری کردیم.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی سامانه‌های متعدد فروش بلیت سینما اقدامی هوشمندانه است، افزود: پیش‌تر به دلیل تکیه به یک سامانه، بروز هرگونه اختلال موجب می‌شد خریداری بلیت از سوی مخاطبان با مشکل روبرو شود. همچنان که در ادوار گذشته در مقاطع بسیار کوتاهی این اتفاق افتاد و سینمای ایران از این ناحیه آسیب دید.

مدیر گروه سینمایی «هنر شهر آفتاب» ادامه داد: برای برون رفت از این عارضه به نظر می‌رسید که سینمای ایران همچون دیگر بخش‌های خدماتی مثل سامانه‌های فروش بلیت هواپیما و ... باید در فضایی رقابتی قرار گیرد. این فضای رقابتی قطعاً به انبساط اقتصادی سینمای ایران کمک خواهد کرد. 

خباز گفت: در نهایت با مذاکره سازمان سینمایی با مجموعه های مختلف و شرکت های فعال در زمینه فروش آنلاین، تصمیم بر آن شد سامانه ایران تیک نیز با توجه به تجربیات موفق در این زمینه فعالیت کند. همچنین  نرم افزار و سامانه ای با نام «سمفا» طراحی شد تا یک هاب و مرکز کنترل فروش بلیت آنلاین را در قالبی رقابتی بستر سازی کند.

وی درباره برخی شائبه‌ها مبنی بر اینکه سمفا و ایران تیک هردو زیر نظر تیم‌ فنی ایران تیک اداره می شوند، اظهار داشت: سامانه سمفا، ارتباطی با ایران تیک ندارد. گروه نرم افزاری ایران تیک با توجه به تجربیاتی که از اتمسفر سینما داشتند سفارشی را که از سمت سازمان سینمایی به ما محول شده بود طراحی و پیاده سازی کردند و در اختیار این سازمان قرار دادند.

خباز یادآور شد: معتقدم فعالیت این سامانه به نفع سینمای ایران است. سمفا با درکی که ما از آن داریم و با افق چشم اندازی که از سوی سازمان سینمایی برای آن در نظر گرفته شده می‌تواند در یکی دو سال آینده تغییرات و تحولات چشم‌گیری در مدیریت سینمای ایران شکل دهد چراکه هم مخاطبان از این سامانه بهره‌ی خوبی خواهند برد و هم سینماگران و صاحبان آثار و سینماداران می توانند از این سامانه به بهترین نحو ممکن استفاده کنند و روند مدیریتی سینمایی ایران درحوزه‌های مختلف کاملاً مکانیزه و هوشمند صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: هر یک از گروه‌های ارائه کننده سامانه آنلاین فروش بلیت با چشم اندازی که دارند می‌توانند کارهایی را برای توسعه اقتصاد سینمای ایران انجام دهند و این اتفاق، موجب هم افزایی و رونق سینمای ایران خواهد شد. تصور می کنم الگوهای فروش و ایده پردازی هایی که هر کدام از ما می توانیم داشته باشیم به رشد سینمای ایران کمک می کند. البته که لازمه آن، رشد همه جانبه‌ی سینمای ایران است و باید تمامی بخش های سینما هم به رشد و بالندگی برسند.

مدیر گروه سینمایی «هنر شهر آفتاب»، گفت: مجموعه‌ سامانه‌های فروش بلیت سینما با نگاه به فصول مشترک با سامانه‌های دیگر می‌توانند به ابزاری دست یابند که مخاطب بتواند با فراغ بال بیشتری دست به انتخاب بزند چرا که معتقدم از این پس کیفیت خدمات در این زمینه مهم تر از چگونگی فروش یک بلیت است.

خباز تاکید کرد: بهتر است به جای مانع تراشی‌ها، با کمک یکدیگر به رشد بستری کمک کنیم که در نهایت اقتصاد سینمای ایران را رشد می دهد. به عنوان یک سینمادار که مجموعه‌های متعدد سینمایی را با همکاران خود راهبری می‌کنم باید بگویم اولویت نفع اندکی که سامانه فروش در بر خواهد داشت نیست، بلکه افزایش فروش بلیت سینما و ارتقای ضریب اشغال سینماها است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می توانیم امیدوار باشیم «سمفا» به عدالت در سینمای ایران کمک می‌کند، گفت: در صورتی که عدالت را مترادف با مساوات قرار ندهیم بله. عدالت بر مبنای تلاش بیشتر و شیوه‌های متعدد و متکثر فروش، فرضیه ای است که در بستر فعلی که سازمان سینمایی در سمفا تعریف کرده قابل اجرا است. رفع انحصار قطعاً به رشد، بالندگی و هم افزایی می انجامد. انحصار با هر کیفیتی باعث می شود میزان پویایی و تلاش یک مجموعه به کمترین میزان خود برسد چرا که رقیبی برای رقابت ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =