کهگیلویه و بویراحمد برای کمک به مهار آتش سوزی در شهرستان رستم آماده است

یاسوج-ایرنا- مدیر کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت:به رغم آنکه آتش سوزی که از جمعه شب در ارتفاعات پرزه و تونل بزرگ جاده بابامیدان به یاسوج آغاز شده در محدوده جغرافیایی کهگیلویه و بویراحمد نیست اما برای کمک به مهار این آتش سوزی از هیچ کمکی به مسئولان شهرستان رستم در استان فارس دریغ نمی کنیم .

غلامحسین حکمتیان درگفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای اینکه بتوانیم نیرو به منطقه اعزام کنیم باید حتما مسئولان استان فارس درخواست کمک کنند در غیر این صورت چنانچه حادثه ای برای هر کدام از نیروهای اعزامی پیش بیاید مشکلات اداری پیش خواهد آمد.

حکمتیان ادامه داد:حجم آتش زیاد نیست و مسئولان استان فارس هم پیگیر هستند اما با توجه به اینکه مسیر صعب العبور است عملیات اطفا حریق کامل انجام نمی شود وآتش در سینه کوه به پایین می ریزد و پایین دست را تهدید می کند.

وی یادآوری کرد فاصله آتش تا مرز استان کهگیلویه و بویراحمد نسبتا زیاد است با این حال نمی توان نسبت به آن غیرمسئولانه رفتار کرد زیرا اگر آتش گسترش پیدا کند تونل ها و روستاهای مسیر نیز در معرض خطر و تهدید قرار می گیرند.

وی تاکید کرد منابع طبیعی مرز نمی شناسد و هنگام بحران باید هر استان و هر دستگاهی هر کاری می تواند انجام دهد.

جمعه شب برخی رانندگان جاده ترانزیتی یاسوج بابامیدان گزارش دادند که ارتفاعات منطقه "پرزه" در جاده بابامیدان به یاسوج دچار آتش سوزی شده است.

پس از حضور نیروهای امدادی این آتش خاموش شد اما در دو روز گذشته نقاط  مختلفی از این منطقه  دوباره دچار آتش سوزی شده است.

یکی از طویل ترین تونل های جاده یاسوج-بابامیدان با عنوان تونل پرزه زیر این ارتفاعات قرار گرفته و یکی از مشکلات این تونل ها همواره برخوردار نبودن از تهویه مناسب بوده است.

با توجه به گستردگی مراتع و جنگل های پرتراکم بلوط در این منطقه که تا دهانه تونل ادامه پیدا کرده است اگر آتش به سرعت مهار نشود تردد در این مسیر با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد و آتش در اطراف جاده ویرانی های جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد.

در سالهای گذشته هجوم کرم ساقه خوار و خشکسالی باعث خشک شدن برخی از بلوط های این منطقه شده است که وجود مراتع بلند با ارتفاع بیش از ۶۰ سانتی متر و همچنین درختان بلوط خشک شده در میان جنگل های این منطقه احتمال افزایش خطر را چندین برابر می کند.

روستای پرزه هم در چند متری دهانه تونل پرزه قرار دارد و با توجه به وجود خانه چوبی خطر اتش سوزی هم‌ خانه های این روستا را تهدید می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =