۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۶
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83828835
۱ نفر

برچسب‌ها

نرخ رشد تورم سالیانه خرداد ۲ درصد کم شد 

تهران - ایرنا - مرکز آمار اعلام کرد که نرخ تورم یک سال منتهی به خرداد ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۷.۸ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۲ واحد درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالیانه برای خانوار شهری ۲۷.۷ درصد و برای خانوار روستایی ۲۷.۸ درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه به ترتیب ۲ و ۲.۶ درصد کم شده است.   

منظور از نرخ تورم سالیانه تغییر میانگین قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری است، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.  

رشد ۱.۵ واحدی نرخ تورم نقطه‌ای 

نرخ تورم نقطه‌ای تغییرات قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد که براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور در خردادماه ۲۲.۵ درصد بود. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٢٢.٥ درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک  «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل (اردیبهشت ماه)  ۱.۵ واحد درصد افزایش یافته است.  

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۲.۹ واحد درصدی به ١٤.٩ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ۲۶.۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۲.۷ درصد و خانوار روستایی ۲۱.۱ درصد بوده و نسبت به ماه قبل به ترتیب ۱.۴ و ۱.۸ واحد درصد رشد داشته است.  

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

یکی دیگر از نرخ‌های تورمی اعلام مرکز آمار تورم ماهیانه که تغییرات قیمت نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد نرخ تورم ماهیانه خرداد ١٣٩٩ به ۲ درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است.  

تورم ماهیانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.٤ درصد و ١.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهیانه برای خانوارهای شهری ۲ درصد است که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه «میوه و خشکبار» (سیب، پرتقال)، و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) است.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه‌های ورزشی)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه «سبزیجات» (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوارها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۵.۸ درصد برای دهک اول تا ۳۰ درصد برای دهک دهم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =