۶ هزار و ۲۴۹ مورد حیوان گزیدگی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز

اهواز – ایرنا – معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۶ هزار و ۲۴۹ مورد حیوان گزیدگی در سال ۹۸ در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گزارش شد.

به گزارش ایرنا ناصر ضیغمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سرسرای مرکز بهداشت خوزستان در اهواز بیان کرد: میزان بروز حیوان گزیدگی در حوزه این دانشگاه ۲۱۰ در ۱۰۰ هزار نفر و در سطح خوزستان ۲۱۴ در ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده است.

وی افزود: بیشترین موارد حیوان گزیدگی حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در اهواز، ایذه و ماهشهر بوده است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان نیز با بیان اینکه یکی از معضلات بهداشتی سگ‌های ولگرد هستند گفت: در گذشته کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی، این سگ‌ها را معدوم می‌کرد اما انجمن‌های حمایت از حیوانات اگر کوچکترین آسیبی به سگ‌ها وارد شود بر نمی‌تابند اما اکنون که انسان‌ها از نظر وجود سگ‌ها امنیت ندارند هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

دکترسید محمد علوی افزود:شهرداری‌های موظف شده‌اند سگ‌ها را زنده گرفته و در محلی از آنها مراقبت کنند اما این کار را انجام نمی‌دهند و بهداشت از مطالبه‌گرهای اصلی وضعیت نابسامان سگ‌ها در سطح شهراست.

وی ادامه داد: امید است ارگان‌های مربوطه و در صدر آنها شهرداری وارد عمل شوند و انجمن ها یا یا سازمان‌های مردم نهاد در زمینه صیانت جان انسان‌ها از این سگ‌های ولگرد، راهکار ارایه دهند.

علوی افزود: حمایت از حیوانات یک اصل انسانی است و باید با سگ‌ها مهربان باشیم ولی وظیفه اصلی ما حفظ جان انسان‌ها است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپو اهواز توضیح داد: نحوه مبارزه با سگ‌ها باید به صورت واقعی نه شعاری باشد و بهداشت سازمان ناظر است و هشدار به خطر می‌دهد اما سازمان مسوول جمع آوری از محیط زندگی انسان‌ها شهرداری است.

وی اضافه کرد: آخرین مورد هاری انسانی در خوزستان سال ۹۶ از شهرستان دزفول بوده اما از آن زمان به بعد تاکنون گزارش نشده است اما هاری حیوانی مرتب توسط سازمان دامپزشکی اعلام می‌شود.

علوی ادامه داد: کانون‌های هاری حیوانی در سال ۹۸ در خوزستان به ترتیب در شوشتر، اهواز، اندیکا، باوی، دزفول و مسجدسلیمان توسط دامپزشکی گزارش شده است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان در خصوص تردد گاومیش ها در برخی از نقاط شهراهواز نیز گفت: مکان های پرورش گاومیش باید از محل زندگی انسان ها دور باشند که در این خصوص اداره کل دامپزشکی باید با کمک شهرداری و سایر ارگان‌های مرتبط اقدامات لازم را انجام دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =