۸۷۰ میلیارد ریال صرف توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی اردبیل شد

اردبیل - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: پارسال ۴۲۰ میلیارد ریال برای گسترش مکانیزاسیون بخش کشاورزی این استان در نظر گرفته شده بود ولی موفق شدیم ۸۷۰ میلیارد ریال اعتبار جذب کنیم.

خلیل نیکشاد روز یکشنبه در نشست با جامعه اصناف و بازاریان اسلامی افزود: این استان در بخش مکانیزاسیون جایگاه سوم کشوری را به خود اختصاص داده و رشد در بخش مکانیزاسیون استان بیش از ۱۴۸ درصد بوده است.

او اظهارداشت: اجرای سیستم نوین آبیاری تحت فشار در این استان سال به سال افزایش یافته و امسال نیز هدف‌گذاری شده تا بتوانیم سطح آن را به ۱۲ هزار هکتار برسانیم.

وی گفت: ۲ هزار میلیارد ریال برای توسعه آبیاری تحت فشار در استان تخصیص یافته و با صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از آن و بهره‌برداری از این سطح از اراضی مکانیزه تحول مهمی در رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان ایجاد خواهد شد.

نیکشاد افزود: علاوه بر گسترش سطح اجرای مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار برنامه‌های اصلاح نژاد دام‌ها و توسعه و احداث باغات را نیز در دستور کار داریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: بخش کشاورزی استان سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین نوع محصولات کشاورزی را تولید می‌کند به گونه‌ای که در زراعت سیب‌زمینی تنها ۱.۵ بار سمپاشی علیه سوسک کلرادو صورت می‌گیرد.

او افزود: استان اردبیل به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصربفرد و زمین مرغوب و آب و هوای مستعد می‌تواند در یک هکتار بیش از ۱۲ تن گندم برداشت کند که این میزان سطح برداشت نه تنها در کشور بله در دنیا بی‌نظیر است.

سعید ایرانی جم، رییس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل نیز در این نشست هدف از برگزاری چنین جلسات هماهنگی را تقویت مطالبه‌گری دانست و افزود: این جامعه و اصناف کمیته‌های تخصصی متفاوتی دارد و در کمیته کشاورزی در تمامی زمینه‌های ذیربط در بحث مطالبه‌گری آنچه که مطالبه بحق افکار عمومی است را با جدیت مطرح و به عنوان یار و یاور دستگاه‌های دولتی از مبادی ذیربط پیگیری می‌کنیم .

وی اظهارداشت: تامین امنیت غذایی مهم‌ترین رسالت این سازمان و جهاد کشاورزی است و انتظار می‌رود با جلب و جذب سرمایه‌گذاران بویژه در بحث صنایع تبدیلی با جلوگیری از خروج محصولات به صورت خام و فرآوری آن در داخل استان اقتصاد کشاورزان تقویت و شاهد رشد و شکوفایی کشاورزی باشیم.

۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =