هشدار هواشناسی نسبت به رگبار باران در سیستان و بلوچستان

زاهدان-ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح زرد در این اداره‌کل، گفت: شرایط برای وقوع بارش‌های همرفتی در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق این استان برای بعدظهر امروز یکشنبه فراهم است.

محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی بعدازظهر و اوایل شب برای امروز و با شدت کمتر روزهای دوشنبه و سه شنبه شرایط برای رشد ابر، رگبار و رعدوبرق، با احتمال تگرگ و وزش تندباد موقتی در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق سیستان و بلوچستان فراهم است.
وی افزود: با توجه به نوع بارش‌ها انتظار می‌رود بارش‌های پیش رو سبب سیلابی شدن موقتی مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی این مناطق شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: توصیه می‌شود در زمان فعالیت این سامانه از رفتن به ارتفاعات و اتراق در بستر یا حاشیه رودخانه‌های فصلی اجتناب شود.
وی افزود: با توجه به شاخص‌های همرفت، انتظار می‌رود در برخی ارتفاعات جنوب شرق سیستان و بلوچستان رعد و برق و تگرگ نیز رخ دهد بنابراین با توجه به خطر این دو پدیده توصیه می‌شود در هنگام وقوع این شرایط از چرای دام و قرارگیری در فضای باز خودداری شود.
حیدری از تشدید وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: از سه شنبه بر سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال و با شدت کمتر در نوار شرقی و مرز غربی استان افزوده می شود بطوریکه موجب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی بویژه در برخی محورهای مواصلاتی منطقه سیستان می‌شود.
وی اظهارداشت: علاوه‌بر خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی انتظار می‌رود و دمای هوای در نیمه شمالی از سه شنبه به تدریج بین سه تا پنج درجه کاهش می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =