حدود ۳۰ درصد تحقیقات وارد بخش کشاورزی کشور شد

کرج- ایرنا- معاون علمی و فناوری موسسه آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد که از سال ٩٦ تاکنون توانستیم ٢٠ تا ٣٠ درصد ظرفیت تحقیقاتی را به بخش کشاورزی در کشور وارد کنیم.

حسین نوری روز یکشنبه در طرح یاوران تولید استان البرز که در موسسه علوم دامی  کشور مستقر در کرج برگزار شد با بیان اینکه در تلاش هستیم تا این ظرفیت را به ٥٠ درصد برسانیم ، افزود: تعدادی زیادی از استان های کشور به استفاده از تحقیقات در بخش کشاورزی روی آورده اند اما این شاخص در استان های خراسان رضوی، فارس و مازندران بیشتر بوده است.
وی با اشاره به میزان تاثیر گذاری فعالیت های تحقیقاتی بر افزایش سطح زیر کشت محصولات گفت: ظرفیت تحقیقات در کشور ما به گونه ای است که سالانه ٢٠تا ٣٠درصد عملکرد تولید را با بهره برداری از دانش می توانیم کسب کنیم.
وی با بیان اینکه هدر رفت منابع در کشور ضریب بالایی دارد خاطر نشان کرد: این در حالی است که با استفاده از دانش و تحقیقات می توانیم اقدام های موثری در سطح کمی وًکیفی محصولات کشاورزی داشته باشیم.
نوری با اشاره به طرح افق یاوران تولید گفت: این طرح در زمان حاضر یک ساله بوده و پس از آن در صورت نیاز بازنگری می شود.

وی با بیان اینکه استفاده از دانش بومی از نقاط قوت این طرح است اظهار داشت: تحقیق، ترویج و اجرا سه رکن مهم طرح یاوران تولید هستند و امسال با اجرای این طرح، گام های مهمی برای ورود دانش در بخش کشاورزی استان هایی از جمله البرز برداشته می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: محدودیت های امروز را می توان به یک فرصت  برای بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت های کشور در بخش کشاورزی تبدیل کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی البرز نیز در طرح یاوران تولید این استان گفت: بخش کشاورزی استان با ١٣ موسسه تحقیقات کشاورزی در البرز با هدف ارتقای کمی و کیفی محصولات در ارتباط است.
مسعود کریمی با بیان اینکه تولیدات زراعی و باغی در البرز بیش از ٢ میلیون تن است افزود: این در حالی است که استفاده هر چه بیشتر ازتحقیقات در ٢ تا سه برابری کردن محصولات  نقش مهمی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =