۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۱
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 83828423
۰ نفر

برچسب‌ها

 بلاروس، انتخابات ریاست‌جمهوری و چالشی جدید

تهران - ایرنا - در حالی که قرار است در بلاروس ۹ آگوست ( ۱۹ مرداد) امسال انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اروپای شرقی برگزار شود روزهای اخیر خیابان‌های مینسک شاهد تجمعات سیاسی در اعتراض به برخی بازداشت‌ها از طرف دولت بوده است و تحلیلگران این رخدادها را با انتخابات در پیش رو مرتبط می‌دانند.

بعد از اینکه الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس گفت، دولت وی از وقوع یک «انقلاب» جلوگیری کرده است، پلیس این کشور بیش از ۱۰۰ نفر از مخالفان دولت را به دنبال برگزاری یک تظاهرات جمعه هفته گذشته بازداشت کرد.

نوزدهم ژوئن (۳۰ خرداد) آخرین روز جمع‌آوری امضا برای ثبت نام نامزدها برای انتخابات مقام رئیس جمهوری در بلاروس بود.

بلاروس انتخابات ریاست جمهوری را در ۹ آگوست ( ۱۹ مرداد) برگزار می کند. الکساندر لوکاشنکو، ۶۶ ساله، که از سال ۱۹۹۴ میلادی بر این کشور حکومت می کند، می خواهد در قدرت بماند، اما انتخابات جدید با انتخابات قبلی متفاوت است. براساس گزارش رسانه ها و منابع خبری  هواداران لوکاشنکو رو به کاهش و مخالفت با ریاست جمهوری وی همچنان رو به افزایش است.رسانه ها گزارش دادند که بیش از ۱۰۰ نفر در روز جمعه توسط پلیس در مینسک بازداشت شدند. پیش از این، لوکاشنکو در جلسه دولت اظهار داشت که توطئه وقوع «انقلاب» در این کشور اروپای شرقی خنثی شده است.

به گزارش وبگاه خبری «ویناوینی» بلاروس وی گفت: «نیروهای خارجی در شرق و غرب»  تلاش می کردند بلاروس را بی ثبات کنند، اما «نقاب از صورتشان افتاد و عروسکها و اربابان آنها در خارج از کشور» شناخته شدند.

اظهارات الکساندر لوکاشنکو یک روز پس از آن صورت گرفت که «ویکتور باباریکو»، یکی از رقبای احتمالی وی در انتخابات، به اتهام فرار مالیاتی و پولشویی دستگیر شد و هزاران نفر در میدان استقلال مینسک جمع شدند تا همبستگی خود را با وی به نمایش بگذارند.

روز جمعه پلیس با تجهیزات ضد شورش به تظاهرات معترضین حمله کرد.

رویترز هم گزارش داد، ویکتور باباریکو بانکدار سابق ۵۶ ساله به ظن و اتهام دست داشتن در جرایم مالی بازداشت شده است که این امر نگرانی‌ها از افزایش سرکوب نسبت به چهره‌های مخالف در بلاروس را افزایش می‌دهد.این در حالی است صدها تن به خیابان‌های مینسک، پایتخت آمدند تا نسبت به بازداشت‌های اخیر چهره‌های منتقد دولت اعتراض کنند.

 باباریکو که به مدت ۲۰ سال رئیس «بلگازپروم بانک» (تقریباً صد درصد به شرکت روسی «گازپروم» و «گازپروم بانک» تعلق دارد) بود، اخیراً استعفا داد تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. ایوان ترتل رئیس کمیته نظارت دولتی  به رسانه ها گفت که حدود ۲۰ کارمند بلگازپروم بانک نیز دستگیر شده اند و آنها اقرار کردهاند  که براساس نقشه باباریکا صدها میلیون دلار را به طور قاچاق به لتونی انتقال داده اند.

ویکتور باباریکا، ۵۶ ساله، اقدامات مقامات بلاروس علیه وی را  «بازی سیاسی» و بخشی از کارزار ارعاب خواند و گفت که مقامات این پرونده را برای فشار آوردن به وی درست کرده اند.

محبوبیت باباریکو  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس افزایش یافته است. ستاد انتخاباتی وی گفت که حدود ۴۳۵ هزار  امضا برای حمایت از وی جمع آوری کرده است، در حالی که  برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری جمع آوری ۱۰۰ هزار رای کافی است.

اتحادیه اروپا در ۱۹ ژوئن از بلاروس خواست تا باباریکو و پسرش را فوراً آزاد کند و حاکمیت قانون آنها را تضمین کند.  کمیسر اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: "هر گونه بازجویی و تحقیقی باید به صورت بی طرفانه و بدون فشار سیاسی انجام شود".

فشار به باباریکو  زمانی صورت می‌گیرد، که به  گفته تحلیلگران،  لوکاشنکو در ۲۶ سال حکومت داری با بزرگترین چالش های گسترده ای روبروست.  

بلاروس حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از ۵۷ هزار نفر نفر از آنها به بیماری ویروس کرونا آلوده شده اند. این بیماری که لوکاشنکو آن را رد کرد، توصیه ها و تماس های سازمان جهانی بهداشت در مورد معرفی فاصله اجتماعی و محدودیت های دیگر را نادیده گرفت.

برخی نظرسنجی های غیررسمی، حمایت عمومی از  لوکاشنکو را سه درصد اعلام کرده اند.

این ششمین بار است که لوکاشنکو برای انتخابات ریاست جمهوری بلاروس نامزد می شود.   

رویکرد متحدان بلاروس نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تا حدودی متفاوت از موارد قبلی است. با این حال، مانند گذشته، بعید است که در نتیجه آن تأثیر بگذارد. اما، رفتار برخی از بازیگران خارجی می تواند به طور جدی  در سرنوشت این کشور تأثیر بگذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =