کرونا اهدای عضو خراسان شمالی را به صفر رساند

بجنورد- ایرنا- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شیوع ویروس کرونا امکان اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی شده استان را در سه ماهه ابتدایی امسال به صفر رساند.

مهری فرشاد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به محدودیت های بهداشتی در ایام کرونا و ممنوعیت پیوند اعضا و نیز قابل انجام نبودن پیوند عضو در استان به دلیل نبود تجهیزات، متاسفانه امکان پیوند برای هیچ کدام از بیماران مرگ مغزی فراهم نشد.

وی افزود: طی سه ماهه ابتدای امسال در مجموع ۶ مورد بیمار مرگ مغزی داشتیم که هیچ کدام موفق به اهدای عضو نشدند.

فرشاد خاطرنشان کرد: از این تعداد خانواده ۲ نفر از بیماران به اهدای عضو رضایت ندادند، یک نفر به دلیل بدحالی درگذشت و از سه بیماری که رضایت خانواده آنان جلب شده بود اعضای یک نفر مناسب پیوند نبود، یک مورد در حین اعزام فوت شد و یک نفر مبتلا به کرونا بود.

وی یادآور شد: از مجموع بیماران مرگ مغزی شده بیشترین آنها در سن جوانی و نهایتا ۵۰ ساله بودند.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در این میان علت اصلی مرگ مغزی شدن این افراد تصادفات و در ردیف بعدی سکته، سقوط از ارتفاع، مسمومیت و پارگی عروق بوده است.

وی یادآور شد: به طور معمول میزان اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در ماه های پایانی سال بیشتر است ولی در انتهای سال گذشته نیز به دلیل شیوع کرونا این امکان قابل انجام نبود و باعث شد در مجموع سال گذشته فقط اعضای چهار تن از بیماران اهدا شود.

فرشاد خاطرنشان کرد: برخی خانواده های بیماران علیرغم پذیرش مرگ مغزی به دلیل مسائل احساسی تمایل دارند تا آخرین لحظه در کنار عزیز خود بمانند و دل کندن برایشان سخت است و در نتیجه به اهدای اعضا رضایت نمی دهند.

وی اهدای عضو را نیازمند فرهنگ سازی بیشتر دانست و اظهار داشت: هم اکنون فقط در خراسان شمالی تعداد زیادی بیمار دیالیزی داریم که بیش از ۷۰ درصد آنها در نوبت دریافت عضو پیوندی قرار دارند.

وی گفت: این در حالی است که بیماران قلبی و ریوی بسیاری نیز در بیمارستان منتصریه مشهد برای پیوند ثبت نام کرده و در انتظار پیوند هستند که خانواده ها می توانند با اهدای اعضای بدن بیماران مرگ مغزی شخود، به آنها جانی دوباره بدهند.

در سال ۹۷ اعضای ۱۲ بیمار مرگ مغزی شده خراسان شمالی به افراد نیازمند اهدا شد و به آنها زندگی دوباره بخشید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =