۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۲
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 83828318
۱ نفر

برچسب‌ها

خورشیدگرفتگی در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس

تهران - ایرنا - پدیده خورشید گرفتگی جزئی یا «کسوف جزئی» صبح یکشنبه در بسیاری از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس مشاهده شد.

به گزارش ایرنا، این پدیده فلکی همزمان با ایران در کویت، سوریه، اردن، عمان، عربستان، امارات، قطر، بحرین و یمن رخ داد و رسانه‌های این کشورها از مردم خواستند در جریان وقوع کسوف از مشاهده مستقیم خورشید با چشم غیرمسلح از دیدن آن خودداری کنند.  

روحانیون و ادارات اوقاف این کشورها با صدور بیانیه‌هایی با اشاره به احادیث و روایاتی از پیامبر اسلام (ص)، از مسلمان خواستند نماز آیات را به هنگام خورشید گرفتگی در منازل خود یا مساجدی که به این منظور در نظر گرفته شده است، برپا کنند.    

خورشید گرفتگی جزئی امروز در کویت در ساعت ۷ و ۱۹ دقیقه صبح آغاز شد و در ساعت ۹ و ۵۶ دقیقه پایان یافت.  

در کویت بسیاری از مردم به هنگام خورشیدگرفتگی نماز آیات را در  ۶۵ مسجد که وزارت اوقاف و امور اسلامی با هماهنگی وزارت بهداشت در ۶ استان این کشور در نظر گرفته بود، برگزار کردند.  

در سوریه نیز خورشید گرفتگی جزئی در ساعت ۷ و ۲۹ دقیقه به وقت دمشق اتفاق افتاد و در ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه صبح پایان یافت و در بسیاری از مناطق این کشور قابل رویت بود.  

اردنی‌ها نیز امروز شاهد خورشید گرفتگی جزئی بودند و این پدیده که از ساعت ۷ و ۲۵ دقیقه تا ۹ و ۳۱ دقیقه صبح بطول انجامید، به وضوح در بسیاری از مناطق این کشور مشاهده شد و بر اساس اعلام کمیته رصد فلکی این کشور حدود ۴۷ درصد از قرص خورشید توسط ماه پوشانده شد.   

در عُمان نیز این پدیده مشاهده شد و روحانیون این کشور با توجه به شیوع «ویروس کرونا» و پیشگیری از ابتلای مردم به این ویروس از مردم خواستند، در منازل خود نماز آیات را اقامه کنند.    

همچنین در بیشتر مناطق عربستان خورشید گرفتگی جزئی بوقوع پیوست و بیشترین درصد خورشید گرفتگی در این کشور در استان «شروره» اتفاق افتاد.  

رصدخانه فلکی عربستان با اشاره به اینکه این پدیده در مکه از ساعت ۷ و چهار دقیقه بامداد شروع شد، افزود: خورشید گرفتگی جزئی امروز در مکه به مدت ۲ ساعت و ۲۷ دقیقه بطول انجامید، اما در ریاض پایتخت این کشور از ساعت ۷ و ۱۰ دقیقه آغاز و در ساعت ۹ و ۴۹ دقیقه پایان یافت.  

در مکه یک هزار و ۵۰۰ مسجد برای استقبال از نمازگزاران جهت برپایی نماز آیات آماده شده بود.  

در امارات نیز خورشیدگرفتگی در ساعت ۸ و ۱۴ دقیقه آغاز شد و در ساعت ۱۱ و ۱۲ دقیقه پایان یافت و در طی این مدت رسانه‌های این کشور به نقل از مسئولان بهداشتی خواستند نکات بهداشتی را به هنگام مشاهده این پدیده رعایت و از دیدن آن با چشم غیرمسلح خودداری کنند.   

خورشید گرفتگی جزئی در قطر نیز ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح بوقوع پیوست تا ساعت ۱۰ و یک دقیقه بطول انجامید و بر اساس اعلام مقامات ذیربط این کشور سایه ۸۰ درصدی قرص ماه در نقاط مختلف این کشور مشاهده شد.  

مردم یمن نیز که این روزها با مشکلات ناشی از بیماری کرونا، جنگ و محاصره اقتصادی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان مواجه هستند، امروز شاهد خورشید گرفتگی جزئی بودند و مقامات بهداشتی این کشور با اشاره به اینکه مشاهده مستقیم این پدیده با چشم غیرمسلح به شبکیه چشم آسیب می‌زند، از خانواده‌ها خواستند کودکان و نوجوانان خود را در خانه نگه دارند و از مشاهده آن خودداری کنند.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =