برکناری یک دادستان به دستور ترامپ؛ کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است

تهران – ایرنا – ماجرای جنجالی برکناری یک دادستان آمریکایی که قصد داشت پرونده تحقیقات مربوط به اتهام فساد مالی برخی افراد نزدیک به ترامپ را پیگیری کند، باعث شد تا نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کند کاسه زیر نیم‌کاسه این ماجرا قرار دارد.

اگرچه «جفری برمن» دادستان ناحیه منهتن نیویورک برخلاف برخی خبرها درباره استعفای او، به صراحت اعلام کرده بود که قصد کناره گیری ندارد و می‌خواهد پرونده فساد مالی برخی افراد نزدیک به ترامپ را پیگیری کند، اما شب گذشته رسانه های آمریکایی خبر اخراج وی به دستور دونالد ترامپ را منتشر کردند. این اقدام رئیس جمهوری آمریکا با واکنش مقامات کنگره مواجه شده و از جمله نانسی پلوسی گفته است کاسه ای زیر نیم کاسه این اقدام کاخ سفید قرار دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تارنمای  رسمی «رئیس مجلس نمایندگان آمریکا» (speaker.gov) در واکنش به اصرار به برکناری دادستان برمن از سوی «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا؛  نانسی پلوسی در بیانیه ای اعلام کرد که بار  دیگر شاهد مصون داشتن منافع شخصی و سیاسی رئیس جمهوری آمریکا با مداخله در روند تحقیقات قضایی هستیم.

بنابراین گزارش در بیانیه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا آمده است: باردیگر، رئیس جمهوری و اطرافیانش با مداخله  در روند تحقیقات قضایی از شخص ترامپ و  نزدیکانش، مبادرت به مصون داشتن منافع سیاسی و شخصی بر (منافع ) ملت آمریکا کردند و این بار هم در روند تحقیقات دادستان ناحیه جنوبی نیویورک درباره «رودی جولیانی» وکیل خصوصی رئیس جمهوری آمریکا این مداخله صورت گرفت.

کاسه ای زیر نیم کاسه است

در ادامه این بیانیه با مشکوک دانستن این برکناری آمده است:اخراج برمن بعنوان دادستان قوه قضایی آمریکا به هیچ علتی قابل توجیح و توضیح نبوده مگر آنکه  نیت هایی نابجا و مشکوکی  در پس این اخراج قرار گرفته اند.

نانسی پلوسی درادامه بیانیه انتقاد آمیز خود آورد: نیاز است تا کنگره (آمریکا) در صیانت از سلامت سیستم حقوقی  و قضایی کشور که از سوی کاخ سفید بطور جدی مورد تهدید قرار دارد، اقدام ورزد.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان دست به تحقیق می زند

تارنمای خبری «هیل» نیز دراین باره گزارش داد: کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا نیز قصد دارد تا به زودی  تحقیقاتی را درمورد اخراج جفری برمن دادستان ناحیه منهتن نیویورک  را علیه دولت ترامپ  آغاز کند.

بنابراین گزارش : «جرالد نادلر» (Jerrold Nadler) رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان که یکی از ۹ دادستان در جریان استیضاح دونالد ترامپ در صحن کنگره آمریکا بود، در باره تصمیم دولت ترامپ مبنی بر برکناری دادستان ناحیه منهتن،  با صدور بیانیه ای اعلام کرد: کمیته قضایی به فوریت تحقیقاتی دراین زمینه خواهد گشود که بخشی از تحقیقات گسترده علیه اقدامات غیر قابل قبول ویلیام بار در سیاسی کاری دستگاه تحت نظارت وی خواهد بود.

کمیته قضایی ۴ تیرماه نخستین جلسه استماع را برگزار می کند

درادامه این بیانیه آمده است: کمیته قضایی روز چهارشنبه (چهارم تیرماه) نخستین جلسه استماع  را از دو  شهودی که درباره تلاش دادستان کل آمریکا برای برکناری برمن داشته است را برگزار می کند.

این بیانیه می افزاید: چنانچه شخص رئیس جمهوری آمریکا در اخراج برمن نقش داشته باشد، آنگاه کمیته قضایی مجلس نمایندگان اقدامتی برای تضمین و قطعیت این شهادت ها به عمل خواهد آورد.

«ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا گفت که وی به طور رسمی از دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور خواست تا «جفری برمن» دادستان منطقه جنوبی نیویورک را برکنار کند.

بار در نامه‌ای به برمن نوشت: از آنجایی که اعلام کردید که قصد استعفا ندارید، از رییس جمهوری خواستم تا شما را برکنار کند و او این کار را کرد.

وزارت دادگستری آمریکا اواخر جمعه ۳۰ خرداد با انتشار بیانیه‌ای از برکناری برمن خبر داده بود اما وی در واکنش به اقدام این وزارتخانه که بدون اطلاع قبلی به برکناری او اقدام کرد، گفت که نه تنها از مقام خود کناره‌گیری نمی‌کند، بلکه تا زمان تعیین جانشین، به تحقیقات درباره افراد نزدیک به دونالد ترامپ ادامه می‌دهد.

برمن دادستان قدرتمند ناحیه جنوب شهر منهتن به شمار می‌رود که نتیجه تحقیقاتش درباره افراد نزدیک به رییس جمهوری آمریکا، منجر به زندان رفتن «مایکل کوهن» وکیل خصوصی ترامپ شد و اکنون نیز در حال تحقیقات درباره «رودی جولیانی» دیگر وکیل خصوصی ترامپ است.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار جهان