رئیس مجلس سنای اردن: امان هرگونه گفت‌وگو درباره معامله قرن را نمی‌پذیرد

تهران - ایرنا - رئیس مجلس سنای اردن، «معامله قرن» را ساخته رژیم صهیونیستی دانست و گفت که «عبدالله دوم» شاه اردن بدون اطمینان از حفظ اصول کشور و حق تعیین سرنوشت فلسطین، هرگونه گفت‌وگو درباره این معامله را نخواهد پذیرفت.

به گزارش شبکه «المملکه» اردن " فیصل الفایز " دیروز (شنبه) در جلسه‌ای که برای بررسی پیامدهای معامله قرن برگزار شد، تقویت جبهه داخلی، حفظ وحدت و هویت جامعه و تقویت حمایت عربی از اردن و مواضع آن‌ها در رد معامله قرن را  از محورهای مواضع رهبری در امان بیان کرد و افزود: اردن نمی‌تواند و نباید به تنهایی این فشارها را تحمل کند و در صورت بی‌توجهی به این موضوع این معامله پیامدهای سیاسی و اقتصادی در پی خواهد داشت. 

وی با اشاره به رابطه هاشمیان با فلسطین گفت: "حسین بن علی " (یا شریف حسین بنیانگذار سلسله هاشمی در اردن) در قدس به خاک سپرده شد و «ملک عبدالله» بنیانگذار نظام شاهی اردن همانگونه که عبدالله دوم برای مساله فلسطین می‌جنگد، برای فلسطین جنگید و در بیت المقدس کشته شد. 

رئیس مجلس سنای اردن از " عمر الرزاز " نخست وزیر این کشور خواست تا با برگزاری چنین جلساتی به شرطی که به نظریه و سخنرانی محدود نباشد و بتواند سخنرانی‌های کاربردی باشد و برای مقابله با معامله قرن راه حل‌های مناسب ارائه دهد، تبعات معامله قرن را برای جهانیان روشن کند. 

وی همجنین برگزاری یک کنفرانس عربی کاربردی برای برآورده کردن خواسته‌های فلسطینی‌ها و حمایت از اردن و مساله فلسطین را ضروری دانست و خواستار همکاری با سرمایه‌گذاران و بازرگانان و همبستگی با آن‌ها برای ایجاد انسجام سیاسی - اقتصادی جهت تقویت جایگاه اعراب شد.  

الفایز همچنین بر ضرورت اتحاد داخلی فلسطین برای مقابله با اجرای معامله قرن تاکید کرد و افزود: در این پیوند اردن روابط متعادل خود را با همه طرفها [ فلسطینی ] تقویت کرده است. 

پیش از این منابع بلندپایه دیپلماتیک به شبکه «المیادین» گفتند: عبدالله دوم شاه اردن به آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها اعلام کرده که کشورش در صورت الحاق کرانه باختری به سرزمینهای اشغالی از ادامه معاهده صلح با اسرائیل خودداری می‌کند. 

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا هشت بهمن ماه ۱۳۹۸ همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح شهر قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی می‌داند. 

بر اساس بندهای طرح معامله قرن همچنین ۴۰ درصد زمین‌های کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشغال و مقاومت فلسطین خلع سلاح خواهد شد و بخش‌هایی از کرانه باختری که در آن‌ها شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته شده به این رژیم الحاق می‌شود و پناهندگان فلسطینی حق بازگشت به سرزمین خود را ندارند و باید در کشورهای میزبان مانند لبنان، اردن و سوریه، اسکان داشته باشند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =