کارکردهای فضای مجازی ذائقه فرهنگی دختران را تغییر داده است

خمین - ایرنا - رئیس انجمن جامعه شناسی شهرستان خمین گفت: گسترش فناوری دیجیتال و افزایش حضور در فضای مجازی، تغییر معناداری در نوع تعاملات فرهنگی و اجتماعی دختران به‌وجود آورده و سبب تغییر در ذائقه فرهنگی، رفتارها و مصارف فرهنگی دختران شده است.

«حمیدرضا سلیمانی» روزسه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این رفتارها و مصارف فرهنگی شامل نوع پوشش و آرایش، تفریحات و گذران اوقات فراغت، دوستی و دوستیابی، سلایق در انتخاب موسیقی، تئاتر ، فیلم و سریال‌های نمایشی و گزینش در علایق مطالعه است.
وی بیان کرد: بازآفرینی و نوسازی الگوهای فرهنگی، هویت بومی و محلی، فضا و مکان‌های مدرن، آموزش و مهارت زندگی برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از این تغییر ذائقه ضروری است.
رئیس انجمن جامعه شناسی خمین، تجرد قطعی یا افزایش سن ازدواج را از مشکلات کنونی دختران شهری و روستایی بیان کرد و ادامه داد: ناپایداری اقتصادی، تغییر نگرش‌های فرهنگی و دگرگونی در منابع جامعه‌پذیری می‌تواند معنا و مفهوم روشن و ملموس‌تری به  جامعه در حال گذر از سنت به مدرنیته بدهد.
سلیمانی اظهار داشت: جامعه به‌ناچار با تغییر نگرش‌های گوناگون مواجه است و دختران به‌یژه متولدان دهه ۵۰ و ۶۰  شاید بیش از دیگران اثرات آن را  لمس کرده‌اند.
وی گفت: بر هم خوردن موازنه جمعیتی، نظام اقتصادی و کار و روند شتابان فناوری‌های نو در چند دهه اخیر شاکله نقش‌های دختران را تغییر داده و از سوی دیگر با جهش علمی و حضور بیشتر دختران در جامعه معیارهای رفتاری این بخش دستخوش تغییر شده است. 
رئیس انجمن جامعه شناسی خمین خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های این رخداد که سال‌هاست چهره ناخوشایند خود را به رخ کشیده، پدیده زیست مجردی یا افزایش سن ازدواج دختران و پسران است. 
سلیمانی با اشاره به کاهش رشد جمعیت از ۶ درصد دهه ۶۰ به کمتر از یک و نیم درصد در سال ۹۸، افزود: فرصت بهره‌گیری از  پنجره جمعیتی  ایجاده شده در دهه های اخیر به‌عنوان سرمایه‌های ناب اقتصادی و انسانی برای دهه‌های بعد که کشور با چالش پیری جمعیت روبه‌رو می‌شود به‌خوبی استفاده نشده است.
رئیس انجمن جامعه‌شناسی خمین گفت: طیفی از دختران مجرد که از سن ازدواج عبور کرده‌اند ناگزیر از نگهداری از والدین کهنسال شده و از محدودیت حضور اجتماعی و حتی انتخاب شغل رنج نیز می‌برند.
سلیمانی اضافه کرد: شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجب بروز اتفاقات ناخوشایندی نظیر افزایش ازدواج های احساسی و گاهی ناخواسته می‌شود  که در برخی موارد منجر به جدایی و طلاق می‌انجامد و در شهرستان خمین که از نظر نرخ بیکاری آمار بالایی دارد.
وی افزود: طیفی از دختران با انگیزه مالی ناچار به اشتغال با دستمزدهای ناچیز هستند و این درحالی‌ است که برخی از آنان تجربه علمی و مدرک تحصیلی و توانمندی بالا دارند اما به دستمزد کم و مشاغل غیرمرتبط با ظرفیت‌هایشان رضایت می‌دهند و این نابرابری‌ها سبب کاهش انگیزه و اشتیاق دختران برای جذب در حوزه‌های جدی اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی شده است.
سلیمانی بلوغ فرهنگی و اجتماعی هر ملت را ناشی از نوع نگاه زنان و دختران آن جامعه به زندگی دانست و گفت: برای دستیابی به توسعه انسانی و پایدار توجه به رشد فکری و مهارتی دختران و زنان در حوزه‌های گوناگون و  اعمال سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی با نظر این قشر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خشونت مجازی ناشی از حضور در فضای مجازی ناشی از عدم رعایت اصول و قواعد فضای سایبری، اظهار داشت: شناخت ناقص این فضا می‌تواند منجر به سوءاستفاده، ایجاد اعتماد کاذب و بروز جرم شود و برای محدود کردن دامنه آسیب‌های احتمالی به‌ویژه برای دختران گسترش آموزش پیشگیری از جرم و پرهیز از بروز خشونت های مجازی ضروری است.
وی تاکید کرد: تفاوت بین نسلی از دیگر مشکلاتی است که دختران نوجوان و جوانی با آن مواجه‌اند و بهبود و ترمیم این چالش به مهارت‌ورزی بیشتر و افزایش مشاوره برای نزدیک شدن نگرش فرهنگی فرزندان و والدین نیاز دارد.
رئیس انجمن جامعه شناسی خمین گفت: آموزش والدین و فرزندان، گفت‌وگوی خانواده و تقویت بنیه دینی می‌تواند سبب توسعه اخلاق دینی و فرهنگی و راهگشای آسی‌بهای این تفاوت نسلی باشد. 
سلیمانی پدیده مهاجرت دائم و موقت دختران و جدایی از خانواده را از دیگر کشکلات در سال‌های اخیر دانست و افزود: با  ایجاد شرایط مناسب و امنیت در فضاهای خانواده، بهبود مناسبات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری می‌توان از اینگونه مهاجرت‌ها پیشگیری کرد.
وی اضافه کرد: به‌منظور کاهش تهدید و آسیب‌های اجتماعی دختران در شرایط جامعه درحال گذار باید سه اصل اساسی  اخلاق، نظم، دانش و آگاهی به صورت هدفمند برای این قشر مدنظر باشد.
سلیمانی یادآور شد:  توسعه فضاهای مناسب دینی، فرهنگی، هنری و ورزشی، تاسیس فرهنگسرای دختران، تاسیس کتابخانه در شهرک ها، تامین مسکن، ایجاد بسترهای لازم برای مشارکت بانوان، تاسیس نهادهای حمایتی و مشاوره‌ای خانواده می‌تواند شرایط  بهبود فعالیت فرهنگی و اجتماعی دختران را فراهم کند.

سالروز میلاد حضرت معصومه (ع) به عنوان روز دختر در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.
خمین واقع در در جنوب استان مرکزی دارای ۱۰۵ هزار نفر است که ۲۳هزار نفر آنان را جوانان تشکیل می‌دهند. 
۴۹ درصد از جمعیت یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفری استان مرکزی را زنان تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =