۳۶ درصد مساحت شهرهای کردستان در حوزه طرح‌های باز آفرینی قرار دارد

سنندج - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: ۳۶ درصد از مساحت هفت شهر این استان در حوزه بازآفرینی شهری شامل بافت فرسوده، بافت با پیشینه روستایی، سکونتگاه‌های غیر رسمی، بافت ناهمگون و بافت تاریخی قرار دارد و نیازمند بازآفرینی و احیا است.

محمدصدیق ثابتی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۵۰ درصد از جمعیت شهرهای کردستان در محدوده با تراکم بالا و کم برخوردار از استانداردهای زندگی شهری ساکن هستند که باید برای حل مشکلات آنها چاره‌ای اندیشید.

وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی برای بازآفرینی در این مناطق با نگاه ویژه،  ۴۹ پروژه را با اعتباری بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان در شهرهای سنندج، سقز، مریوان، قروه، بیجار، کامیاران و بانه تعریف و از سال گذشته عملیات اجرایی آنها را شروع کرده که برخی به بهره برداری رسیده و تعدادی نیز با سرعت مناسب در حال انجام است.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان یادآور شد: با توجه به وضعیت نامناسب نواحی منفصل شهری در سنندج، کمبود فضای آموزشی، فضای سبز، اماکن تفریحی و معبر گذرگاهی از اهم مشکلات مردم این مناطق است.

ثابتی افزود: اداره کل راه وشهرسازی کردستان احداث خیابان گاز، خیابان حاج فیضه و دکل و ساخت ۲ واحد مدرسه ۶ کلاسه و ۹ کلاسه همچنین مرکز خدماتی، فرهنگی، ورزشی در محله نایسر و احداث خیابان استاد هیمن در محله حسن آباد سنندج را در دستور کار دارد.

وی اتمام احداث منبع آب شرب بهداشتی، مدرسه شش کلاسه و مدرسه ۹ کلاسه با پیشرفت ۸۵ درصدی را از دیگر خدمات راه وشهرسازی در نایسر اعلام کرد و گفت: یک مجموعه چند منظوره خدماتی،  ورزشی و فرهنگی (مرکز محله) با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت در نایسر در حال احداث است.

ثابتی با بیان اینکه احداث خیابان ۸۵۰ متری ماموستا هیمن با اعتباری بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ناحیه منفصل شهری سنندج از دستاوردهای طرح بازآفرینی شهری است، تاکید کرد :با احیای منطقه آغه زمان و انبار غله متروکه، اقتصاد راکد این محله ها زنده خواهد شد.

وی با اشاره به رتبه نخست کردستان در جذب اعتبارات بازآفرینی یادآور شد: ارتقای استانداردهای لازم برای زندگی، حفظ جان و مال شهروندان، آزادسازی معابر، کاهش بار ترافیکی، کاهش آلاینده های زیست محیطی وسلامت شهروندان از اهم اهداف و مزایای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =