پالایشگاه گاز ایلام از لیست شرکت‌های آلاینده هوا خارج می‌شود

ایلام - ایرنا - مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام گفت: راه‌اندازی کامل پتروشیمی ایلام و امکان پمپاژ و ارسال اتان، گاز مایع خام و میعانات به آن مجتمع، ضمن افزایش درآمدها، این شرکت را از لیست شرکت‌های آلاینده هوا خارج می‌کند.

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه گاز ایلام، روح‌اله نوریان روز یکشنبه افزود: دریافت کامل محصولات اتان و گاز مایع خام به‌ عنوان خوراک از سوی پتروشیمی‌ ایلام، راه‌اندازی کمپرسور که روزانه ۱۵۰ هزار مترمکعب به تولید می‌افزاید و استفاده از گاز فلش به‌ جای استفاده از گاز شیرین‌ شده برای زباله‌سوزهای واحد گوگرد از تمهیداتی است که می‌تواند در کاهش گازهای ارسالی به مشعل و افزایش بهره‌وری تولید بسیار مؤثر باشد.

وی ادامه داد: بیشتر اتان تولیدی این پالایشگاه هم اکنون به خط سراسری تزریق و بخشی از آن به عنوان گاز مصرفی بویلرهای تولید بخار مصرف می‌شود ضمن اینکه بخشی از گاز مایع خام تولیدی از طریق کپسول‌های مخصوص حمل ال‌پی‌جی با کامیون به عسلویه منتقل می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام با بیان اینکه در حوزه پایداری و ارتقای تولید و فروش محصولات سال گذشته با وجود شرایط تحریم، این شرکت عملکرد موفقی داشته است، یادآور شد: با افزایش هفت درصدی گاز ترش به عنوان خوراک ورودی، ضمن حفظ پایداری تولید و کاهش توقفات در مقایسه با سال ۹۷ گاز شیرین تزریقی به خط سراسری ۱۰ درصد، میعانات گازی یک درصد و تولید گوگرد نیز هفت درصد افزایش داشته است.

نوریان تاکید کرد: فروش محصولات تولیدی نیز شامل میعانات گازی پنج و گوگرد دانه‌بندی شده (پاستیلی) ۲۰ درصد افزایش داشته و حتی با توجه به اعلام نیاز برق منطقه‌ای غرب و عقد قرارداد با مدیریت شبکه برق، ضمن استفاده از ظرفیت مازاد نیروگاه این شرکت، فروش برق نیز ۷۵ درصد رشد داشته است.

وی به تحقق اهداف عملیاتی و تعهدات تولید این شرکت در سال گذشته اشاره و اضافه کرد: تولید گوگرد بالاتر از تعهد تولید بوده و تعهدات شرکت در بخش تولید گاز شیرین و دیگر محصولات حدود ۹۷ درصد محقق شده است.

مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام به کسب تقدیرنامه پنج ستاره تعالی سازمانی با رتبه ۹ در بین شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران به عنوان یک دستاورد مهم در حوزه مدیریت و ارتقای سازمان اشاره کرد و افزود: کسب رتبه دوم سلامت اداری، احراز رتبه نخست پژوهش و فناوری بین شرکت‌های پالایشی گاز، دریافت تندیس سیمین مسوولیت‌های اجتماعی و همچنین اخذ گواهینامه‌های مدیریتی همچون اخذ ﻣﻤﯿﺰی اﻧﺮژی و درﯾﺎﻓﺖ ﮔﻮاﻫﯿﻨﺎﻣﻪ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻣﻌﯿﺎر ﻣﺼﺮف اﻧﺮژی ﻧﯿﺮوﮔﺎه، استاندارد ایزو ۱۶۰۰۰ در حوزه موتورخانه‌ها یا اخذ گواهینامه استاندارد آزمایشگاه‌ ایزو ۱۷۰۲۵ که توفیقی منحصر به فرد بوده و آزمایشگاه این پالایشگاه را بعنوان یک آزمایشگاه مرجع دربین پالایشگاه‌های گاز کشور معرفی کرده است که موضوعات تنها بخشی از موفقیت‌های این پالایشگاه در سال گذشته بوده است.

نوریان با اشاره به مهم‌ترین پروژه‌های انجام‌شده سال ۹۸ برای ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه گفت: نصب مبدل حرارتی پیچیده و همچنین ریبویلر برج و نیز یک مبدل حرارتی پشتیبان ساخت داخل در جریان تعمیرات اساسی سال قبل، مهمترین پروژه کاری شرکت بوده که با انجام آن بهبود عملکردی قابل توجهی در واحد استحصال اتان حاصل و این تجهیزات تاثیر بسیار خوبی در ارتقای کمی و کیفی محصولات و تولیدات پالایشگاه گاز ایلام داشته است.

وی همچنین به کاهش شدت مصرف انرژی در این پالایشگاه اشاره و تاکید کرد: با تدابیری که در حوزه کاهش مصرف انرژی در کنار افزایش تولید به کار گرفته شد، مصرف ویژه انرژی که بیانگر میزان انرژی مصرفی به ازای یک تن تولید محصولات است ، سال ۹۸ در مقایسه با سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام اظهار داشت: پیگیری و رفع مشکلات دمایی واحدهای آمین و بازیافت اتان، رفع مشکل ناپایداری نیروگاه‌ها، ارتقای سیستم کنترل کمپرسورها و بویلرهای فشار پایین و راه‌اندازی واحد شیرین‌سازی اتان از پروژه‌های مهم در حال پیگیری در راستای افزایش هرچه بیشتر کیفیت محصولات و کاهش توقفات ناخواسته‌ و هزینه‌های تولید است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =