۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۹
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 83828048
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد

تهران - ایرنا - جنگنده‌های ترکیه شنبه شب روستای مرزی بیرسیفی در استان دهوک واقع در شمال عراق را بمباران کردند.

شبکه خبری روسیه الیوم روز یکشنبه به نقل از خبرنگار خود در بغداد گزارش داد که آنکارا در ادامه حملات نظامی خود علیه شبه نظامیان " پ ک ک " در منطقه این روستای عراقی هم مرز با ترکیه را هدف قرار داد.  

وزارت دفاع ترکیه اواخر سه شنبه از آغاز عملیات نظامی "پنجه - ببر" در منطقه هفتانین در شمال عراق خبر داد. 

این وزارتخانه در توئیتر از ورود یگان‌های کماندو ترکیه در منطقه هفتانین خبر داد و افزود: یگان‌های کماندو به منظور خنثی کردن " پ. ک. ک " و سایر عناصر تروریستی که امنیت مردم و مرزهای ما را تهدید می‌کند امروز (سه شنبه) وارد منطقه هفتاتین شده‌اند. "

خاطرنشان می‌شود که سه‌شنبه گذشته وزارت امور خارجه عراق با احضار سفیر ترکیه در بغداد و تسلیم یادداشت اعتراضی به وی نسبت به بمباران مناطقی از شمال عراق توسط ترکیه مراتب اعتراض خود را اعلام کرد.  

در این اعتراض نامه دولت عراق ضمن محکوم کردن اقدام ترکیه، آن را نقض حرمت و حاکمیت زمینی و هوایی عراق و بر خلاف قراردادهای بین‌المللی، قوانین حقوق بین‌الملل، روابط دوستی، اصول همسایگی و احترام متقابل دانسته است. 

ترکیه از دوشنبه هفته گذشته دو عملیات گسترده با نام «پنجه عقاب» و «پنجه ببر» را با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال عراق آغاز کرده است.

به گفته «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در این عملیات ۷۰۰ هدف پ.ک.ک منهدم شده است.

وزارت امور خارجه عراق به دنبال حملات آنکارا، سه شنبه و پنجشنبه هفته گذشته در دو نوبت «فاتح یلدیز» سفیر ترکیه در بغداد را فرا خواند و یادداشت اعتراض شدید خود را تسلیم وی کرد.

دولت اقلیم کردستان نیز جمعه شب در بیانیه‌ای از ترکیه خواست به حاکمیت عراق احترام بگذارد و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز این مناطق را ترک کرده و در مناطق مرزی از تنش‌آفرینی خودداری کند.

«گوتیار عادل» سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: با درد و نگرانی زیاد حوادثی را که روز جمعه و روزهای گذشته در مناطق مرزی (کردستان عراق) روی داده، زیر نظر داریم؛ حوادثی که به شهروندان غیرنظامی و روستاهای این مناطق خسارات جانی و مادی وارد کرده است.

عادل گفت: دولت اقلیم کردستان عراق این حوادث را از سوی هر گروهی که رخ دهد، محکوم می‌کند و ما از جمهوری ترکیه می‌خواهیم به حاکمیت ارضی عراق احترام بگذارد؛ همچنان که خواسته ما از حزب کارگران این است که این مناطق را تخلیه و از ایجاد تنش در مناطق مرزی اقلیم خودداری کند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.

این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.
پ.ک.ک که توسط ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده از سال ۱۹۸۴ علیه دولت آنکارا می جنگد. 
درگیری های مسلحانه ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =