بولتون: دیپلماسی آمریکا با کره شمالی کار سئول بود نه ترامپ

پکن- ایرنا- "جان بولتون" مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در کتاب جدید خود نوشت که دیپلماسی "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا با کره شمالی از جمله مذاکرات هسته ای با پیونگ یانگ، کار کره جنوبی بود نه طرح و برنامه ترامپ.

به گزارش ایرنا از تارنمای "کوریا هرالد"، بولتن در کتاب جدید خود به نام  «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد: خاطرات کاخ سفید» که قرار است سوم تیر منتشر شود نوشته است: «کیم جونگ اون»  رهبر کره شمالی قادر به «دستکاری و اثرگذاری» بر رئیس جمهوری آمریکا است.

بولتون در این کتاب آورده است: تمام مذاکرات آمریکا و کره شمالی کار وزارت وحدت کره جنوبی بود این مذاکرات بیشتر به برنامه «اتحاد» دو کره مربوط می شد تا استراتژی جدی از طرف کیم یا آمریکا.

بولتون در ارتباط با دیدار نخست ترامپ با کیم در سنگاپور ادامه داده است: علیرغم اعتراض مشاورانش، ترامپ تاکید داشت «این جلسه را به هر قیمتی برگزار کند».

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در کتاب جدید خود نوشته است: تصمیم ترامپ برای دیدار با کیم در سنگاپور یک «اشتباه احمقانه»  و درخواست وی برای دعوت کیم به کاخ سفید «یک فاجعه بزرگ» بود.

وی نوشت: مجموعه ای از پست های توییتری ترامپ درباره چین و کره شمالی «عمدتا خنده دار» بودند.

جان بولتون در کتابش به نام «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد: خاطرات کاخ سفید» که روز چهارشنبه بخش هایی از آن در رسانه های آمریکا منتشر شد به نکاتی درباره نقطه ضعف های ترامپ در سیاست خارجی اشاره کرده است.

انتشار بخش هایی از کتاب بولتون خشم و عصبانیت ترامپ را برانگیخته است و وی از دادستان کل آمریکا خواسته است تا مانع انتشار این کتاب شود.  

بولتون پس از چند بار درگیری با ترامپ در مورد سیاست های مختلف او در قبال کشورهای خارجی از جمله کره شمالی، دولت را ترک کرد.

کیم و ترامپ در قالب مذاکرات خلع سلاح سه بار با یکدیگر دیدار کردند اما هیچکدام از این دیدارها به دلیل زیاده خواهی آمریکا نتیجه ای نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار جهان