۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83828026
۰ نفر

برچسب‌ها

جنگ اعلامیه ها در شبه جزیره کره
مخالفان فراری کره شمالی مقیم سئول، با استفاده از بالون و ارسال آنها به خاک کره شمالی، علیه پیونگ یانگ تبلیغات می کنند.

پکن- ایرنا- به دنبال انتشار اعلامیه های تبلیغاتی ضد کره شمالی در مرز مشترک دو کره توسط مخالفان فراری دولت پیونگ یانگ به سئول، کره شمالی نیز تصمیم گرفته است مقابله به مثل کند و اعلامیه های تبلیغاتی عیله همسایه جنوبی منتشر کند.

به گزارش ایرنا کره شمالی امروز یکشنبه در ادامه بالا گرفتن بحران در شبه جزیره، اعلام کرد قصد ندارد طرح خود برای ارسال و انتشار اعلامیه های ضد کره جنوبی به آن سوی مرز را لغو کند پیونگ یانگ در عین حال توافق نامه بین کره ای که چنین فعالیت هایی را ممنوع کرده است «یک سند مرده»  خواند.

روز شنبه رسانه های دولتی کره شمالی اعلام کردند که پیونگ یانگ تعداد زیادی مطالب تبلیغاتی ضد سئول چاپ و آماده انتشار دارد وزارت اتحاد کره جنوبی از پیونگ یانگ خواست که فوراً این طرح را پس بگیرد و آن را ناقض توافق نامه اجلاس سران دو کره خواند.

در واکنش به این خواسته کره جنوبی، یک مقام جبهه متحد کره شمالی اعلام کرد ما به وضوح آگاه هستیم که انتشار این اعلامیه ها نقض توافق نامه دو کره است اما زمانی که روابط از بین رفته است، قصد نداریم در تصمیم خود تجدید نظر کنیم یا برنامه خود را تغییر دهیم.

او افزود: مقامات کره جنوبی دیگر نباید در مورد توافق نامه ای که قبلاً به یک سند مرده تبدیل شده است صحبت کنند.

گزارش ها حاکی است کره شمالی ۱۲ میلیون اعلامیه و سه هزار بالون تبلیغاتی علیه کره جنوبی آماده کرده است.

ارسال اعلامیه های تبلیغاتی به کره جنوبی یکی از اقدامات تلافی جویانه ای است که کره شمالی قول داده بود در پاسخ به اعلامیه های ضد پیونگ یانگ که تعدادی از فراری های کره شمالی مقیم سئول از طریق بالن های بزرگ به کره شمالی ارسال می کنند، بکار گرفته است.

کره شمالی، کره جنوبی را "دشمن" خوانده و قول داده است که خطوط ارتباطی مرزی را قطع کند هفته گذشته کره شمالی حتی یک دفتر ارتباطی مشترک در شهر مرزی کائه سونگ را منفجر کرد که در نتیجه اجلاس سال ۲۰۱۸ بین رهبران دو کشور افتتاح شد.

تصویر تعدادی از اعلامیه هایی که کره شمالی علیه رییس جمهوری کره جنوبی منتشر کرده است 

سئول به دنبال ممنوعیت انتشار اعلامیه های ضد کره شمالی

دولت کره جنوبی به دنبال تصویب قانون ممنوعیت ارسال و انتشار اعلامیه ها در مرز و امکان شکایت کیفری علیه کسانی است که چنین اقداماتی را انجام می دهند با این حال، کره شمالی، سئول را به دلیل تاخیر و اهمال در این اقدام مورد انتقاد قرار داد.

سخنگوی جبهه متحد کره شمالی گفت: کره جنوبی باید قبل از نقض توافق نامه مشترک به این فکر می افتاد اکنون خیلی دیر است.

پیش از این کره جنوبی روز شنبه با اظهار تاسف، از کره شمالی خواسته بود که "بلافاصله" برنامه خود برای ارسال اعلامیه های ضد سئول از طریق مرز را لغو کند کره شمالی تصاویری را منتشر کرده است که در آن تعدادی در حال آماده کردن اوراق تبلیغاتی ضد کره جنوبی هستند که یکی از آنها محتوای تبلیغاتی علیه «مون جائه این» رییس جمهوری این کشور دارد.

کره شمالی انتشار اوراق تبلیغاتی علیه همسایه جنوبی را «سیلی محکمی بر مقام های کره جنوبی» می داند که در دو سال گذشته به دلیل اقدامات نادرست خود باعث تشدید تنش ها میان دو کشور شده اند.

رسانه های دولتی کره شمالی در روزهای اخیر گزارش کرده اند که صبر مردم این کشور به سر رسیده است و آنها مملو از خشم و عصبانیت از کره جنوبی هستند و این خشم در حال انفجار است.


اعزام سربازان کره شمالی به مرز 

در میانه افزایش نگرانی ها نسبت به اقدام نظامی کره شمالی علیه کره جنوبی، خبرگزاری یونهاپ امروز به نقل از منابع نظامی گزارش کرد که پیونگ یانگ گروه های کوچکی از سربازانش را به پاسگاه های مرزی اعزام کرده است.

گزارش می افزاید کره شمال گروه های تا پنج نفره را با بیل و کلنگ به پاسگاه های مرزی که پیشتر نابود کرده بود اعزام کرده است تا این پایگاه ها را تعمیر کنند کره جنوبی حدود ۶۰ پاسگاه و کره شمالی هم حدود ۱۵۰ پاسگاه مرزی دارد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha