امام جمعه تبریز: دستاوردهای دستگاه قضا برای مردم تبیین شود

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز گفت: دستاوردهای دستگاه قضایی استان باید با استفاده از ابزارهای نوین و به صورت هنرمندانه برای مردم تبیین شود.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم، روز شنبه در دیدار رییس و جمعی از پرسنل دستگاه قضایی استان با وی، با تبریک هفته قوه قضایی، افزود: بیان دستاوردهای این قوه به مردم موجب آشنایی آنان با اقدامات دستگاه قضایی و امیدآفرینی در جامعه برای مبارزه این دستگاه با فساد و اجرای عدالت می شود.

وی با اشاره به اقدامات رییس قوه قضائیه در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری، اظهار داشت: یکی از دلایل محبوبیت حجت الاسلام رئیسی مبارزه قاطع با مفاسد اقتصادی است.
امام جمعه تبریز همچنین با اشاره به حادثه هفتم تیر گفت: عبارت زیبای امام (ره) در مورد شهید بهشتی که فرمودند «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم شهید شد» عبارت عجیبی بود هرچند شهادت بهشتی در آن مقطع موجب تقویت بنیه های نظام اسلامی شد.

حجت الاسلام آل هاشم، همچنین با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص نقش قوه قضائیه در جامعه، ادامه داد: قوه قضائیه باید مظهر عدالت و پناهگاه آرامبخش برای مردم بوده و انقلابی عمل کند.

رییس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی، رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی، حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و مولد و مبارزه با فساد اقتصادی از اولویت‌های دستگاه قضایی استان است.

موسی خلیل الهی، با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، افزود: همکاران قوه قضائیه با کاری طاقت فرسا و تلاش شبانه روزی نقش بسیار عظیمی در تامین امنیت و اجرای عدالت ایفا می کنند که قابل قدردانی است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ اقدامات بسیار بزرگی در راستای اجرای فرمان رئیس قوه قضائیه در خصوص رسیدگی به پرونده های معوقه انجام شده است، اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران قضایی، رسیدگی به پرونده های معوقه در اولویت قرار گرفت و توفیق بسیار بزرگی نصیب استان شد و با وجود شیوع بیماری کرنا که موجب اخلال در بخشی از کارها شد در سال گذشته ۷۷ درصد پرونده های معوقه در کنار سایر پرونده های ورودی تا پایان سال رسیدگی و مختومه شد.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه در استان ستاد اقتصاد مقاومتی جزو ستادهای فعال کشور محسوب می شود و در ۲ محور فعالیت می کند، گفت: محور اول کمک به واحدهای تولیدی دارای مشکل بوده که با برگزاری ۵۲ نشست در دادگستری استان در سال گذشته تلاش شد از رکود و بیکاری کارگران جلوگیری شود و خوشبختانه در زمان کنونی ۲۴ واحد تولیدی با مساعدت این ستاد فعال و کارگران آن مشغول کار هستند و تولید بدون مشکل خاصی ادامه دارد.

خلیل الهی، با اشاره به اینکه محور دوم اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی استان برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه هایی بود که به هر دلیلی با مشکل مواجه و ورشسکته شده اند، ادامه داد: با توجه به اینکه به از لحاظ قانونی قوه قضائیه مکلف است کارخانه ورشکسته را پلمپ و بعد از انجام اقدامات تسویه دارایی را بین غرما (تقسیم کردن اموال بدهکار ورشکسته به‌وسیله طلبکاران میان خود ) تقسیم کنند که در صورت ادامه این کار عملا ۱۷ واحد تولیدی استان از رده تولید خارج می شدند.

وی یادآوری کرد: با تلاش همکاران قضایی تصدی کارخانه به دست افراد دارای اهلیت سپرده شد و در حال حاضر کارخانه ها سرپا بوده و حتی برخی در حوزه صادرات نیز فعال بوده و این موجب افتخار است.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه از دیگر برنامه های مورد تاکید در قوه قضائیه بحث حقوق عامه است، گفت: از جمله مصادیق حقوق عامه که برای نظام اداری مشکل تولید می کند عدم تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی و دولتی است که بر اساس قانون جامع حد نگار تمامی سازمان ها مکلف شده اند هرگونه زمین و ملکی که در اختیار دارند را در سازمان ثبت اسناد به ثبت رسانده و اسناد آن را ارائه کنند.

خلیل الهی، اضافه کرد: در راستای اجرای قانون جامع حدنگار اقدامات بسیار خوبی انجام و کارگروهی تشکیل شده که در نتیجه فعالیت این کارگروه در سال گذشته ۲۷۷ هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی ثبیت مالکیت شد که در نتیجه این کار از زمین خواری و پرونده های ورودی کاسته می شود.

وی اظهار داشت: در کنار این کارگروه در شورای حفظ بیت المال ۹۴۸ هکتار از اراضی ملی که توسط عده ای زمین خوار تصرف شده بود  با صدور حکم رفع تصرف و خلع ید در اختیار دولت قرار گرفت.

ییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: یکی دیگر از مباحثی که به کرار مورد تاکید رییس قوه قضائیه بوده، حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران اداری و قضایی است و دادگستری استان در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام داده که از جمله آماده سازی فضای فیزیکی مناسب در شان همکاران و مردم بوده که در این راستا ۵ پروژه که از دوره قبل شروع شده بود با ۲۰ درصد پیشرفت در کمتر از یکسال به اتمام رسید.

خلیل الهی، ادامه داد: موضوع ملاقات های حضوری با ارباب رجوع از دیگر اقدامات مهم این دستگاه بوده هرچند روزانه ارتباط با ارباب رجوع وجود دارد اما هفته ای یکبار به ملاقات حضوری با ارباب رجوع اختصاص داده شده است.

وی یادآوری کرد: در این راستا در سال ۹۸ در مجموع ۵۶ جلسه ملاقات حضوری برگزار و مشکلات ۴ هزار و ۶۷ نفر مورد بررسی قرار گرفته و توسط همکاران قضایی و ملاقات هایی حضوری طی ۲۰ جلسه در مساجد و مصلی برگزار و مشکلات یک هزار و ۵۳۵ نفر از نزدیک بررسی و دستورات لازم صادر شده است

خلیل الهی افزود: از جمله برنامه های مهم دستگاه قضایی مبارزه با مظاهر فساد از جمله مفاسد اقتصادی و اداری بوده که در سال های اخیر موجب جلب اعتماد عمومی شده و در استان نیز کارهای بسیار خوبی در استان انجام شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =