۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۵
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83827728
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف سکه‌های تاریخی در ایست بازرسی نی‌ریز

شیراز-ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان فارس گفت: ماموران پلیس در حین ایست و بازرسی خودروهای عبوری در محور شهرستان نی‌ریز به سیرجان، ۲۰ عدد سکه اشکانی، الیمایی و متاخر اسلامی کشف کردند.

سرهنگ محمدرضا بهمنی‌نژاد، شنبه افزود: ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان نی‌ریز در حین ایست و بازرسی و کنترل خودروهای عبوری در محور نی‌ریز به سیرجان، به یک دستگاه خودرو سواری شک و آن را متوقف کردند.

وی ادامه داد: ماموران در بازرسی از وسیله نقلیه یاد شده، ۲۰ عدد سکه قدیمی نقره و مسی متعلق به دوره‌های اشکانی، الیمایی و متاخر اسلامی کشف‌ و یک نفر متهم را دستگیر کردند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان فارس بیان کرد: برابر قانون هرگونه اقدام به خارج کردن اموال تاریخی‌ - فرهنگی از کشور هر چند به خارج کردن آن نینجامد، قاچاق محسوب شده و مرتکب این عمل، علاوه بر استرداد اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جریمه معادل ۲ برابر قیمت اموال موضوع قاچاق، محکوم می‌شود.

شهرستان نی‌ریز در فاصله ۱۹۲ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد.

سلسله اشکانیان که موسس و بنیانگذار آن "اشک" نام داشت، به مدت ۴۷۱ سال بر بخش عمده غرب آسیا حکومت کرد. حکومت اشکانیان بر اثر اختلافات داخلی و جنگ‌های خارجی در مدت حدود پنج قرن در شرق و غرب به تدریج ضعیف و سرانجام به دست اردشیر اول ساسانی منقرض شد.

الیمایی‌ها از بازماندگان حکومت ایلامی در دوران اشکانیان بودند که جزو حکومت‌های محلی در منطقه زاگرس به شمار می‌آمدند و به مدت ۳۷۱ سال ( از سال ۱۴۷ پیش از میلاد تا ۲۴۴ پس از میلاد) در آن نواحی حکومت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =