میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از موزه های شخصی حمایت می کند

گچساران- ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:میراث فرهنگی استان با اعطای مجوز و کمک های بلاعوض برای مرمت اشیای موجود در موزه های خصوصی از موزه داری شخصی حمایت می کند.

مسعود شفیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون سه موزه شخصی شامل موزه سکه و اشیای تاریخی یاسوج و موزه های اشیا و اسناد تاریخی گچساران و سوق در کهگیلویه وبویراحمد قعالیت می کند.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار برای مرمت اشیای تاریخی موجود در موزه های شخصی گچساران و بویراحمد اختصاص یافته و اجرای طرح مرمت اشیای موجود در این موزه ها هم اکنون در مرحله عقد قرارداد است.

وی بیان کرد: اعطای مجوز فعالیت برای موزه اشیا و اسناد تاریخی شهرسوق نیز در دستور کار است.

شفیعی همچنین از اختصاص ۴۰۰میلیون ریال برای مرمت اشیای تاریخی موزه یاسوج خبر داد و افزود: طرح مرمت ۱۰۵ قطعه از اشیای تاریخی این موزه هم اکنون در حال اجراست.

شفیعی عنوان کرد: احداث  ساختمان موزه نفت در گچساران و موزه اشیای تاریخی یاسوج از دیگر اولویت برای زنده نگه داشتن هویت ملی و یادگارهای گذشتگان است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمدتصریح کرد: موزه یاسوج برای انجام مراحل پایانی و خرید تجهیزات نیازمند ۷۰ میلیارد ریال اعتبار است که با رایزنی های انجام شده قرار است این طرح امسال بهره برداری شود.

وی با اشاره به بازدید امروز معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد از این موزه ابرازامیدواری کرد: تامین اعتبار این طرح با کمک سازمان برنامه وبودجه استان انجام شود.

عملیات اجرایی موزه باستان شناسی یاسوج از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.

۳ هزار و ۷۰۹ عدد شیء شامل اشیای ثبتی، مطالعاتی، بدل و غیرفرهنگی در موزه یاسوج موجود است.

از این تعداد شی، ۳۱۵ مورد در موزه کنونی یاسوج در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

موزه شهر یاسوج با احتساب محوطه سازی ۹ هزار مترمربع مساحت دارد و زیربنای آن نیز ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع است.

در این موزه اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، کاسه،جام و گلدان،ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزار آلات تزئینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و متعلق به پادشاهانی چون خسرو دوم و سکه‌های دوره الیمایی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری می شود.

یکی از برجسته ترین اشیائی که در موزه یاسوج نگهداری می‌شود قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی است که برروی سنگ حفاری شده است.

در موزه یاسوج همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه های عهد صفوی و قجری،ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر چون خنجر و باروت به چشم می خورد.

این موزه از یک بخش باستان شناسی نیز تشکیل شده است و اشیای به نمایش درآمده در آن بیشتر در کاوش‌های باستان شناختی از دست قاچاقچیان اشیای عتیقه کشف شده و شامل سه دوره باستان شناسی پیش از تاریخ ،دوره تاریخی و دوره اسلامی است.

وی ابراز داشت:موزه نفت گچساران نیز در مراحل پایانی اجرای طرح مطالعاتی است.

شفیعی تصریح کرد:این طرح در زمینی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع در نزدیکی جاده سلامت شهر دوگنبدان اجرا می شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه احداث موزه نفت گچساران یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های موزه‌ای در جنوب کشور است، اظهار داشت:عملیات اجرایی این طرح در سال جاری نیز انجام می شود.

وی بیان کرد:موزه نفت این شهرستان با توجه به سنگینی ابرازهای قابل نمایش در ۲ بخش فضای بسته و باز در یک طبقه احداث خواهد شد.

شفیعی اظهار داشت: شهرستان گچساران حدود ۲۰ درصد نفت کشور را تامین می‌کند و این موزه با هدف به نمایش گذاشتن قدیمی‌ترین وسایل اکتشافی نفت ایجاد می‌شود.

وی عنوان کرد: قدیمی‌ترین چاه نفت گچساران در منطقه‌ای مرتفع به نام سقلاطون قرار گرفته و به دلیل مرتفع بودن این منطقه، گچساران به بام نفتی ایران معروف است.

منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، توسط کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت. 
استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ این شهرستان آغاز شد. 
برنامه‌های حفاری تا پیش از ملی شدن صنعت نفت ادامه یافت و در این مدت به ۱۶ حلقه چاه نفت تولیدی و ظرفیت تولید ۶۰ هزار بشکه در روز نفت خام، افزایش یافت. 
پس از ملی شدن صنعت نفت، شرکت اکتشاف و تولید نفت ایران در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ عملیات حفاری را بار دیگر در این منطقه آغاز کرد. 
این برنامه تا سال ۱۳۴۵ ادامه داشت و تعداد چاه‌های حفاری شده به ۴۶ حلقه افزایش یافت.

شهرستان گچساران به خاطر داشتن مرتفع ترین واحد بهره برداری نفت کشور در منطقه «سقلاتون» به بام نفت ایران مشهور شده است. 
به گفته کارشناسان میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد نخستین چاهی که در گچساران نفت از آن استخراج شده است و برخی دیگر از تاسیسات تاریخی قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را ملی دارد. 

شهرستان گچساران که ۲۰ درصد از نفت کشور را تامین می کند جزو مناطق نفتخیز جنوب ایران محسوب می شود. 

استان کهگیلویه و بویراحمد متشکل از هشت شهرستان ۱۷ شهر و یک هزار و ۷۰۰ روستای دارای سکنه با جمعیت ۷۲۳ هزار نفر در جنوب غربی کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =