باند کارچاق کن مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی هرمزگان متلاشی شد

بندرعباس- ایرنا- رییس کل دادگستری هرمزگان از متلاشی شدن یک باند کارچاق کن مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی استان در روزهای گذشته توسط حفاظت اطلاعات این اداره کل خبر داد.

علی صالحی روز شنبه در نشستی خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه و اعلام برنامه های آن که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، پس از اعلام این خبر که به دنبال پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا انجام شد، افزود: در همین راستا سه متهم در بندرعباس دستگیر و ۸۰ سکه بهار آزادی کشف و ضبط شده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید هوشیار باشند و فریب مدعیان دورغگو را نخورند، افزود: از شهروندان خواستاریم تا در صورت مواجه با چنین افرادی مراتب را در اسرع وقت به مسوولان قضایی و حفاظت اطلاعات دادگستری هرمزگان اعلام کنند.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان با تاکید بر نظارت بر عملکرد قضات، افزود: هیچ دستگاهی در نظام جمهوری اسلامی به‌اندازه نظارتی که دستگاه قضایی بر افراد مختلف از جمله قضات در دستگاه خود دارد، نظارت ندارد.

تابع تصمیم های ستاد ملی کرونا هستیم

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص تصمیم های ستاد ملی کرونا، گفت: تابع تصمیم های این ستاد هستیم و براساس آن عمل کرده و هرجا که نیاز باشد ورود می کنیم.

وی با اشاره به فک پلمب از مجتمع تجاری زیتون که به صورت غیرقانونی از سوی مدیران این مجتمع انجام شد، بیان داشت: این مورد جرم محسوب می شود و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

صالحی تصریح کرد: دادستانی به این موضوع ورود کرده و هم اکنون پرونده آن در دست بررسی و رسیدگی است.

رییس کل دادگستری هرمزگان ادامه داد: هم اکنون این مجتمع تجاری پس از تایید مسوولان بهداشت و درمان استان در خصوص رعایت شدن الزام ها و پروتکلهای بهداشتی در آن باز و بازاریان به فعالیت خود مشغول هستند.

صالحی در مورد تأثیر شیوع کرونا بر روند رسیدگی ها در دستگاه قضایی هرمزگان، عنوان کرد: این بیماری هیچ تأثیری بر روی روند بررسی پرونده‌ها نداشته و در برخی موارد نیز از طرفین پرونده‌ها خواستیم که لایحه‌های خود را از طریق دفاتر پیشخوان ارسال کنند و علاوه بر این دادرسی الکترونیک را نیز توسعه داده‌ایم.

مبارزه با زمین خواری از مهمترین اولویت های دستگاه قضایی هرمزگان است

وی در این نشست با تاکید بر مقابله با زمین خواری، گفت: در همین راستا نیز سال گذشته افزون بر سه هزار و ۵۰ هکتار از زمین های ملی به ارزش بیش از ۶۶۷ میلیارد و ۵۵۶ میلیون تومان رفع تصرف شد.

صالحی ادامه داد: پرونده هایی که در ارتباط با تخلفات و دست اندازی به اراضی ملی و دولتی در مراجع قضایی استان تشکیل و مطرح شده در دستورکار دستگاه قضایی هرمزگان قرار دارد و با جدیت سرعت رسیدگی می شود.

رییس کل دادگستری هرمزگان اظهار داشت: در برخورد قاطعانه با زمین خواران و مقابله با متصرفان و فسادهای مرتبط با این حوزه هیچ خط قرمز و محدودیتی قائل نخواهیم شد.

صلح  و سازش بیش از ۱۵ هزار فقره پرونده

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به تلاش های مسوولان قضایی هرمزگان برای ایجاد صلح و سازش در میان طرفین دعوا، گفت: پارسال با تلاش های صورت گرفته ۱۵ هزار و ۶۱۹ فقره پرونده معادل۳۴ درصد از تمام پرونده با صلح و سازش مختومه شد.

وی ادامه داد: پرونده‌های مهم سازش شده در استان ۱۷ پرونده بوده است که آشتی در طوایف بزرگ در میناب، جاسک و بشاگرد بوده است.

تشکیل شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سراسر هرمزگان

صالحی با بیان اینکه همه مسوولان باید تلاش خود را در راستای حمایت از تولید ملی داشته باشند، گفت: با تمام توان با قاچاق کالا و ارز مبارزه می کنیم و در همین راستا نیز شعبه ویژه این موضوع در سراسر هرمزگان تشکیل شده است.

کاهش ۱۳ درصدی جمعیت کیفری هرمزگان

وی کاهش جمعیت کیفری زندان ها را نیز از برنامه های دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: در هرمزگان نیز این مهم با جدیت پیگیری می شود و سال گذشته ۱۳ درصد از جمعیت کیفری استان کم شد.

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به کسب رتبه شش این این اداره کل در بررسی صورت گرفته در اردیبهشت ماه امسال در سراسر کشور، گفت: سال گذشته در حوزه ابلاغ الکترونیک موفق شدیم که ۹۷ درصد از ابلاغ ها را به صورت الکترونیکی انجام دهیم و حائز رتبه اول کشوری شویم و در شوراهای حل اختلاف نیز بیش از ۹۹ درصد از ابلاغ ها الکترونیکی شده است.

صالحی با اشاره به اینکه هرمزگان بیشترین عفو را در کشور داشته است، گفت: در عفو اخیر ۱۱ درصد از کل عفو خوردگان از استان هرمزگان بود.

رییس شورای قضایی هرمزگان ابراز داشت: از نظر کاهش میانگین مانده در دادگاه تجدیدنظر رتبه اول کشوری را داریم به‌نحوی‌که در هر شعبه از دادگاه انقلاب ۱۸ فقره وجود دارد و از نظر کاهش پرونده‌های دادگاه کیفری هم رتبه اول کشوری را داریم و تنها موجودی هر شعبه هشت فقره پرونده است.

زندانیان فراری میناب هنوز دستگیر نشدند

رییس کل دادگستری هرمزگان در خصوص فرار چند زندانی در میناب در هفته های گذشته، گفت: این مساله با جدیت در حال پیگیری است و به زودی این زندانیان دستگیر خواهند شد.

اعلام برنامه های هفته قوه قضاییه

این مقام قضایی در بخش دیگری از صحبتهای خود در این نشست برنامه های گرامیداشت هفته قوه قضاییه در استان هرمزگان را به شرح ذیل اعلام کرد: عطرافشانی قبور مطهر شهدا، دیدار با امام جمعه بندرعباس، بازدید از شورای حل اختلاف خلیج فارس  از جمله برنامه های این هفته است و پس ‌از آن ساختمان مرکزی اداره کل پزشکی قانونی از طریق ویدیو کنفرانس توسط ریاست قوه قضاییه افتتاح خواهد شد.

صالحی بیان داشت: شنبه هفتم تیر شورای قضایی سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس با رهبر انقلاب اسلامی دیدار می‌کنند.

وی ادامه داد: بازدید از واحدهای تولیدی، افتتاح سالن جلسات و دادرسی الکترونیک شهید قاسم سلیمانی در دادسرای بندرعباس، حضور در جمع خانواده های شهدا نیز بخشی از برنامه های این هفته می باشد.

رییس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: مبارزه با مفاسد و احیای حقوق عامه، حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی، کرامت مردم و حقوق بشر، عدالت الکترونیک و فناوری‌های نوین، نظارت و پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی، ترویج کارجهادی و فرهنگ صلح وسازش و ارتقای سلامت قوه قضاییه ،عزت و کرامت قضات و کارکنان نام گذاری روزهای هفته قوه قضاییه است.

اول تا هفتم تیرماه به نام هفته قوه قضاییه نام گذاری شده است.

در نتیجه اقدام تروریستی انفجار مقر اصلی حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰، آیت الله بهشتی رییس وقت قوه قضاییه کشور و بیش از ۷۰ نفر از مقامات و چهره های برجسته سیاسی به شهادت رسیدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =