شهید چمران نماینده شایسته دانشگاه در مبارزه با سلطه‌طلبی استکبار بود

کرمان - ایرنا - رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: شهید دکتر مصطفی چمران، نماینده شایسته دانشگاه در مبارزه با سلطه‌طلبی و تمامیّت‌خواهی استکبار بود.

به گزارش ایرنا، محمدعلی طاهر، روز شنبه  در آیین معارفه مسئول بسیج استادان استان و سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج استادان در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: زندگیِ شهدا و بزرگان عرصه نبرد با استکبار در طول تاریخ انقلابِ اسلامی نشان می‌دهد که اخلاص بسیجی و اندیشۀ جهادی بسیجیان، پشتوانه بزرگ نظام اسلامی بوده است.

وی ضمن درود به ساحتِ مقام معظم رهبری و شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدّس بیان داشت: امروز ۳۱ خرداد ماه، سالروز شهادت مردی است که بزرگی او از جبلِ عامل تا دِهلاویه را درنوردید و بر تارکِ تاریخ انقلابِ ایران جلوه‌گر شد.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: اکنون این روز نه یک زمان تقویمی، بلکه یک زمانِ معنوی است که در آن بزرگی و نستوهیِ همه آزادمردان عرصه مبارزه با ظلم و ستم، به قدر و قرب مرور و بازخوانی می‌شود.

وی تصریح کرد: شهید چمران، دانشمند و استادِ برجسته دانشگاه و فرمانده انقلابیِ میدانِ مبارزه، با فرمول خوش نقشِ سادگی، دانایی و تقوا نشان داد که راه شکستن نقشِ اهریمنان کدام است.

طاهر ادامه داد: او یکی از مصادیق روشن این کلام امام خمینی(ره) بود که فرمودند «بسیج لشکر مخلص خداست». زندگیِ شهید چمران، شهید سلیمانی و سایر بزرگان عرصه نبرد با استکبار در طول تاریخ انقلابِ اسلامی نشان می‌دهد که اخلاص بسیجی و اندیشه جهادی بسیجیان، پشتوانه بزرگ نظام اسلامی است تا آنجا که مقام معظّم رهبری در این مورد می‌فرماید «بسیاری از پیشرفت‌ها و موفّقیّت‌های نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌هایِ مختلف مرهونِ تفکّر بسیجی است».

وی افزود: دانشگاه شهید باهنر کرمان، خاستگاه شهدایِ جلیل‌القدری است و افتخار دارد که حضورِ سبزِ سردارِ سپهبُد حاج قاسم سلیمانی را هم در دوره تحصیلش در مقطع کارشناسی و هم در نشست‌هایی نظیر اوّلین همایش نظام فکریِ آیت‌الله خامنه‌ای در گستره فرهنگ میزبان بوده است.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به محورهای فکری رهبر انقلاب اظهار داشت: این دانشگاه در تدوین چشم‌انداز حرکت علمی خود محورهایِ سه‌گانۀ پیشرفت از منظر مقامِ معظّم رهبری(درگیرشدن با مسائل کشور، به این مفهوم که دانشگاه خود را از مسائل کشور جدا نداند، تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویّتی دانشجویان که فراتر از مسأله تعلیم است و باید با جهت‌گیریِ اخلاقی و معنوی انجام شود، تحوّل مستمر و دائمی در محیط دانشگاه در راستایِ پیشرفت) را، که در سخنرانیِ بیستم خردادماه ۱۳۹۷، در جمع نخبگان و پژوهشگرانِ دانشگاهی مطرح کردند، مدنظر قرار داده است.

وی افزود: امیدوارم که نظامِ دانشگاهیِ ما بتواند با تأسّی از اندیشه‌هایِ بلند امام خمینی( ره) و مقام معظّم رهبری، در مسیر شهدا گام بردارد و در توسعه تفکّر بسیجی نقش‌آفرینی نماید.

عناصر دانشگاه باید انقلابی باشند

رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان کرمان نیز در این آیین با اشاره به اهمیت دانشگاه و نقش دانشگاهیان در نظام جمهوری اسلامی گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند عناصری که در دانشگاه‌ها به کار گرفته می‌‏شوند، آنهایی که موثرند، آنهایی که در مراکز حساس واقع می‌‏شوند، واقعا باید از کسانی باشند که این انقلاب را از بن دندان قبول داشته باشند.

حجت الاسلام محمد صباحی در خصوص سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی تصریح کرد: ایشان یک بسیجی بود و از این کلمه هم خوشحال می‌شد و آخرین حضور پرخیر و برکت حاج قاسم سلیمانی سال ۱۳۹۷ در دانشگاه شهید باهنرکرمان در نخستین همایش نظام فکری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در عرصه فرهنگ که از ابتکارات دانشگاه شهید باهنر بود و بعد از آن هم در این زمینه در دانشگاه‌های دیگر هم با این عناوین در عرصه نظامی و علمی  ادامه پیدا کرد.

بیانیه گام دوم انقلاب از دانشگاه آغاز شود

سردار حسین معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت: به دلیل شبکه سازی و جریان سازی که در حوزه و جبهه انقلاب اسلامی به آن نیاز داریم و استحکام درونی ما و مقابله حرکت‌های مغروضانه دشمن برای تفرقه و جدایی مجموعه مثل سپاه پاسداران و بسیج مستضعفان در دوره خیمگاه اصلی انقلاب اسلامی، ولی و ولایت حجت خدا است.

وی تصریح کرد: مجموعه سپاه انقلاب تکیه گاهی برای پیشبرد اهداف انقلاب و مأموریت مشخص شده ای است که بنیانگذار نظام بر حق آن که فخر اولیا و انبیا الهی است، برای آن مشخص کردند.

وی عنوان کرد: ما اگر بخواهیم امروز اهداف والای نظام را پیش ببریم و ملت بزرگ را برای حل معضلات و مشکلات کمک کنیم، همین بیانیه گام دوم انقلاب است که سندی بالاتر از آن نداریم و در بیانیه گام دوم همه چیز با محوریت جوان و نوجوان تعریف شده است.

معروفی گفت: عملیاتی کردن گام دوم انقلاب اسلامی باید از دانشگاه و استادان شروع شود و اقتصاد را آنها مطالبه کنند.

همچنین در این آیین از زحمات محمود بابایی عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و الهیات دانشگاه در طول دوران مسئولیّتشان تقدیر و حسین اکبری فرد عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان مسئول سازمان بسیج استادان این استان معرفی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =