۳۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۱۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83827547
۰ نفر

برچسب‌ها

افزون بر ۷۰۰ میلیارد تومان اراضی ملی یزد رفع تصرف شد

یزد- ایرنا- رییس‌کل دادگستری یزد گفت: از تیرماه ۹۸ تاکنون با هوشیاری و اقدام به موقع ماموران و همکاری مردم افزون بر ۲۴۵ هکتار اراضی ملی به ارزش ۷۱۸ میلیارد تومان در مرکز استان و شهرستان‌ها رفع تصرف شد.

غلامعلی دهشیری روز شنبه به مناسبت هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر ) در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه برخورد با پدیده زمین‌خواری موضوع مهمی است و به همکاری مردم و سایر دستگاه‌ها نیاز است افزود: دادگستری و دادستانی وظایف خود را در چارچوب مقررات برای رفع تصرف و برخورد با متخلفان انجام می‌دهد.

وی در ادامه به سایر عملکرد این مجموعه با فعالیت خوب تمامی  همکاران و قضات اشاره کرد و اظهار کرد: در این مدت  ۴۲ هزار و ۴۷۲ پرونده ورودی به دادگستری بود که با تلاش خوب کادر قضایی نسبت به مدت مشابه سال قبل آن حدود  ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این مسوول با اشاره به اینکه کاهش ورودی پرونده یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها در دستگاه قضاست تصریح کرد: دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها، افزایش رضایت‌مندی مردم و حل و فصل امور توسط شورای حل اختلاف جزو برنامه‌های مهمی است که پیگیری می‌شود.

دهشیری با اشاره به اینکه ۳۲ درصد جمعیت یزد در سامانه ثنا ثبت‌نام کردند که ۲۲ درصد آن در مدیریت جدید دستگاه قضا بوده است تاکید کرد: بیشترین ثبت‌نام کنندگان در این سامانه را مردم شهرستان‌های خاتم، تفت  و یزد  تشکیل می‌دهد.

وی همچنین به اهمیت رویکرد جدید قوه قضاییه و صدور ابلاغ‌های دادگستری به صورت الکترونیکی اشاره کرد و گفت: در این مدت  ۹۰ درصد ابلاغ‌ها د ر بخش‌های مختلف به صورت الکترونیکی انجام شد و این موضوع موجب صرفه‌جویی در هزینه و وقت شد .

رییس‌کل دادگستری یزد در ادامه، بیشترین اتهام در استان را شامل سرقت مستوجب تعزیر، توهین به اشخاص و ضرب‌وجرح عمدی اعلام کرد و همچنین به جایگزین حبس در استان اشاره کرد و افزود: در یکسال گذشته  ۲ هزار و ۲۹۶ حکم محکومیت جایگزین حبس صادر شد که نسبت به مدت مشابه افزایش ۱۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

دهشیری همچنین به رتبه دوم یزد در زمینه نظارت الکترونیکی یا پابند اشاره و اظهار داشت: تاکنون ۲۵۲ نفر از پابند الکترونیکی استفاده کرده‌اند و هم‌اکنون نیز ۴۲ نفر در حال استفاده هستند و تعدادی نیز در انتظار دریافت آن می‌باشند.

خبرنگاران مطالبه‌گر باشند 

همچنین دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گفت: برخورد با متصرفان اراضی ملی و کسانی که نسبت به تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغات و حتی  بنگاهدارانی که خارج از مقررات در این زمینه اقدام دارند محل آنها پلمب می‌شود.

محمدرضا حدادزاده افزود: خبرنگاران به عنوان یک مطالبه باید در کنار مردم در خصوص برخی اقدام‌ها در تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین‌های مزروعی و باغات برای فروش حساسیت بیشتری داشته باشند و رسالت خود را قیق برای پیشگیری و اطلاع‌رسانی انجام دهند.

وی اظهار کرد: در خصوص قطع درختان باغات در مرکز استان و برخی مناطق تاکنون پیگیری و اقدام شده و در آینده نیز بر اساس مقررات جدی رسالت و ماموریت شفاف انجام می‌شود و بدون شک همانند گذشته همکاری مردم و خبرنگاران نقش‌آفرین است.

این مسوول خاطر نشان کرد: در خصوص استفاده بانوان از دوچرخه که بعضا بیان می‌شود تاکنون براساس مقررات توسط نیروی انتطامی اقدام شده و قطعا ایجاد فضای مناسب اختصاصی و پارک در نقاط مختلف شهر برای ورزش آنها نقش مهمی در پیشگیری برخی آسیب‌ها دارد.

حدادزاده گفت: یزد بخاطر موقعیت، وضعیت مسکن و کار برای اتباع خارجی این استان برای آنها نوعی جذابیت دارد و برای  ساماندهی و نظارت بر نحوه فعالیت و اقدام‌ها تاکنون با همکاری مسوولان و مردم فعالیت‌هایی صورت گرفته و  تلاش‌ها ادامه دارد.

کشف ۴۲ میلیارد تومان زمین خواری 

همچنین فرمانده انتظامی استان یزد در هفتم خردادماه امسال از کشف یک فقره زمین‌خواری ۴۲۰ میلیارد ریالی و دستگیری ۹ نفر از عاملان آن در استان خبر داد.

سرتیپ عباسعلی بهدانی‌فرد افزود: ماموران با انجام کار اطلاعاتی از تصرف اراضی دولتی در بلوار جمهوری  شهر یزد مطلع و بررسی موضوع را به صورت ویژه در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: در بررسی‌های فنی کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی مشخص شد زمین‌خواران با اقدامات غیرقانونی خود ۱۴ هزار متر مربع از اراضی دولتی را به تصرف خود درآورده‌اند.

فرمانده انتظامی یزد تصریح کرد: کارآگاهان پس از اطمینان از صحت موضوع با هماهنگی مقام قضایی این افراد از عاملان زمین‌خواری را شناسایی و در یک اقدام غافلگیرانه متهمان را دستگیر کردند.

بهدانی‌فرد با اشاره به اعتراف متهمان به این موضوع اظهار کرد: حفظ بیت المال و اراضی ملی از دست متجاوزان همواره در دستور کار پلیس قرار دارد و با متخلفان برابر قانون و با قاطعیت برخورد خواهد شد.

 همچنین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد قبلا گفته بود: در فروردین ماه امسال بیش از ۲۹ هکتار از اراضی ملی از زمین خواران رفع تصرف شد.

سرهنگ مهدی مختومی افزود: ماموران پاسگاه ویژه منابع طبیعی با هماهنگی واحد حقوقی موفق به تشکیل ۱۱ فقره پرونده تخریب و تصرف ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع به مساحتی بیش از سه هکتار شدند.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =